Beden eğitimi öğretmenlerinin uzaktan eğitim uygulamaları üzerine deneyimleri: Özel öğretim okulları üzerine bir inceleme
Physical education teachers's experiences on distance education applications: A review on private educatino schools
- Tez No: 743669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY KİREMİTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada özel öğretim okullarında görev yapmakta olan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin, uzaktan eğitim uygulamalarıyla ilgili yaşamış oldukları deneyimler ile uzaktan eğitime yönelik duygu, düşünce ve tutumları incelenmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu, 2020-2021 yılları arasında İzmir İli içerisinde farklı özel okullarda görev yapmakta olan 13 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Öğretmen grubu 7 erkek, 6 kadından oluşmaktadır. Beden eğitimi ve spor öğretmenleriyle, bilgisayar üzerinden çevrimiçi programlar aracılığı ile araştırmacının hazırlanmış olduğu yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Öğretmenlerin vermis oldukları cevaplara nitel kodlama uygulanarak, kodlanmış cevapların sistematik analizi yapılmıştır. Araştırmanın bulgularında, beden eğitim öğretmenlerinin uzaktan eğitim uygulamalarına dair görüşlerini bildirdikleri cevaplardan oluşan kodlanmış 24 farklı cevaba ulaşılmıştır. Kodlanmış olan bu 24 cevabın toplamda 222 kere kullanılarak Sistem Kaynaklı Etkenler, Pandemi Kaynaklı Etkenler ve Motivasyon Kaynaklı Etkenleri oluşturduğu görülmüştür. Öğretmenlerin uzaktan eğitim uygulamalarına dair tutumlarını en çok etkileyen alt temanın, içerdiği 97 kodlanmış cevap ile Sistem Kaynaklı Etkenler, ardından 76 kodlanmış cevap içeriğiyle Pandemi Kaynaklı Etkenler ve son olarak 49 kodlanmış cevap içeriği ile Motivasyon Kaynaklı Etkenler olduğu saptanmıştır. Araştırmanın sonucunda, uzaktan eğitim uygulamaları ile işlenen beden eğitimi ve spor derslerinin devinimsel açıdan istenilen verimlilikte olmadığı, öğretmenlerin yeni sistemi daha çok zorunlu bir opsiyon olarak gördüğüne ulaşılmıştır. Beden eğitimi ve spor öğretmenliği ve beden eğitimi ve spor dersi dinamiklerinin, uzaktan eğitim ile ters yönlü bir ilişki içerisinde olduğu söylenebilir. Anahtar Kelimeler; Beden eğitimi, uzaktan eğitim, pandemi
Özet (Çeviri)
In this study, the experiences of physical education teachers who working in private education schools about distance education applications and their feelings, thoughts and attitudes towards distance education were examined. The sample group of the research consists of 13 physical education teachers who working in different private schools in Izmir between the years 2020-2021. The teacher group consists of 7 men and 6 women. Interviews were conducted with physical education teachers using the semi-structured interview form prepared by the researcher through online programs on the computer. Qualitative coding was applied to the answers given by the teachers, and the coded answers were systematic analyzed. In the findings of the study, 24 different coded answers were obtained consisting of the answers that physical education teachers gave their views on distance education applications. It was seen that these coded answers were used 222 times in total and formed System-Based Factors, Pandemic-Based Factors and Motivation-Based Factors. It was determined that the sub-theme that most affected teachers' attitudes towards distance education applications was System Based Factors with 97 coded answers, after that Pandemic Factors with 76 coded response content, and finally Motivational Based Factors with 49 coded response content. As a result of study, it has been reached that physical education and sports lessons taught with distance education applications are not in the desired efficiency in terms of kinetic, and teachers see the new system as a compulsory option. It can be said that the dynamics of physical education teachering and physical education lesson are in an inverse relationship with distance education. Keywords; Phsical education, distance education, pandemic