Sosyal çalışmacılara yönelik yaşlı sağlığı eğitim programı gereksinim belirleme çalışması
Needs determination study of elderly health education program for social workers
  1. Tez No: 743712
  2. Yazar: SELMAN BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVNAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Sağlık Eğitimi, Sosyal Hizmet, Geriatrics, Health Education, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç sosyal çalışmacılara yönelik yaşlı sağlığı eğitim programı geliştirmek için sosyal çalışmacıların konuya yönelik mevcut durumlarını ve gereksinimleri belirlemektir. Yöntem: Araştırma, kesitsel olup; 20/06/2021-02/02/2022 tarihleri arasında Ülke genelinde araştırmaya katılmaya gönüllü olan 1619 SHUDER (Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği) üyesiyle Google Forms üzerinden yürütülmüştür. Üç adet veri toplama aracı (sosyo-demografik anket formu, Geriatrik Sosyal Hizmet Yetkinlik Ölçeği, UCLA Geriatrik Tutumlar Ölçeği) kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri: Geriatrik Sosyal Hizmet Yetkinlik Ölçeği ve UCLA Geriatrik Tutumlar Ölçeği puanlarıdır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri ise yaş, cinsiyet, alandaki deneyim, mezun olunan fakülte, yaşlılık konusunda hizmet içi eğitim alma durumu, yaşlı birey ile yaşama deneyimidir. Veri toplama süreci tamamlandıktan sonra elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Non- parametrik testlerden: Mann-Whitney U, Run (Swed-Eisenhart) testi, Spearman's korelasyonu, ki-kare testi gerektiğinde Fisher Exact düzeltme işlemi uygulanarak kullanılmıştır. Gruplar arası farkın çoklu karşılaştırmalarında ise Kruskal-Wallis Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the current situation and needs of social workers in order to develop an elderly health education program for social workers. Method: The research is cross-sectional; it was conducted over Google Forms with 1619 SHUDER (Turkish Association of Social Workers) members across the country who volunteered to participate in the research between 20/06/2021-02/02/2022. Three data collection tools (socio-demographic questionnaire, Geriatric Social Work Competency Scale, UCLA Geriatric Attitudes Scale) were used. Dependent variables of the study: Geriatric Social Work Competency Scale and UCLA Geriatric Attitudes Scale scores. The independent variables of the study are age, gender, experience in the field, graduated faculty, in-service training on old age, and experience of living with an elderly individual. After the data collection process was completed, the data obtained were analyzed using the IBM SPSS Statistics 26 program. Non-parametric tests: Mann-Whitney U, Run (Swed-Eisenhart) test, Spearman's correlation, and chi- square test were used by applying Fisher Exact correction when necessary. The Kruskal-Wallis Test was used for the multiple comparisons of the difference between the groups.