Endemik Campanula phitosiana Yıldırım & Şentürk türünün In vitro rejenerasyon olanaklarının araştırılması
Investigation on the possibilities of In vitro regeneration of endemic species Campanula phitosiana Yıldırım & Şentürk
- Tez No: 743740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEMİ FAHRİ PİRHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAR SEVİNDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı; Campanulaceae familyasına ait, kritik düzeyde tehlike altında olan endemik Campanula phitosiana için etkili in vitro rejenerasyon protokolünü belirlemektir. Kallus oluşumu ve sürgün proliferasyonu için etkin ortam ve bitki büyüme düzenleyici kombinasyonlarını belirlemek için yaprak ve yaprak sapı eksplantları, NAA (0.3 mg/l), TDZ (0.5, 1, 2, 3 mg/l), BA (0.5, 1, 2, 3 mg/l) ve GA3 (0.5, 1, 2, 3 mg/l) kombinasyonlarını içeren MS ortamlarında kültüre alınmıştır. Denemeler 5 tekerrürlü ve her tekerrürde 5 eksplant olacak şekilde tekrarlanarak tamamen tesadüfi desene göre kurulmuştur. Çalışma sonucunda; kallus oluşumu ve sürgün proliferasyonu incelenmiştir. Etkili kallus oluşumu yaprak sapı eksplantlarında %100 olarak elde edilmiştir. 0.3 mg/l NAA- 2 mg/l GA3 içeren MS besiyerinde sürgün proliferasyonu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the efficient in vitro regeneration protocol for critically endangered endemic Campanula phitosiana belongs to Campanulaceae family. To determine the efficient medium and plant growth regulator combinations for callus initiation and shoot proliferation, leaf and petiole explants were cultured on MS medium including NAA (0.3 mg/l), TDZ (0.5, 1, 2, 3 mg/l ), BA (0.5, 1, 2,3 mg/l ) ve GA3 (0.5, 1, 2, 3 mg/l) combinations. Experiments were conducted according to completely randomized design repeated with 5 replicates and each replicates including 5 explants. As a result of the experiment; callus initiation and shoot proliferation were investigated. Efficient callus initiation was obtained petiole eksplants as 100% rate. Shoot proliferation was observed on MS medium including 0.3 mg/l NAA - 2 mg/l GA3.