Kök gelişimi tamamlanmamış dişlerin farklı tedavi prosedürlerinin ve bu tedavi prosedürlerinde kullanılan materyallerin biyomekanik etkilerinin sonlu eleman analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of different treatment procedures of teeth with i̇ncomplete root development and the biomechanical effects of the materials used i̇n these tretment procedures with finite element analysis
  1. Tez No: 743742
  2. Yazar: ELİF KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUKET AYNA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kök gelişimi tamamlanmamış diş modelleri üzerinde parsiyel pulpotomi, apeksifikasyon ve REP uygulamalarının ve bu tedavi prosedürlerinde kullanılabilecek KH, MTA, Bioaggregate ve Biodentin materyallerinin, fonksiyonel kuvvetler altında oluşturduğu stresin SEA ile değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Tomografi verilerinden faydalanılarak kök gelişimi tamamlanmış bir maksiller kesici diş ve çevre dokular üç boyutlu olarak bilgisayar ortamında oluşturulmuştur. Bu model esas alınarak, kök gelişimi tamamlanmış ve tamamlanmamış 2 sağlıklı diş modeli oluşturulmuştur. Ayrıca parsiyel pulpotomi, apeksifikasyon, REP uygulamalarının ve bu uygulamalarda KH, MTA, Bioaggregate ve Biodentine materyallerinin kullanıldığı 17 tedavi modeli simüle edilmiştir. Ardından dişlerde 100 N' luk fonksiyonel çiğneme kuvveti uygulanarak SEA ile dişte oluşan von Mises stres değerleri apikal, orta ve servikal olmak üzere üç bölgede incelenmiştir. Bulgular: Kök gelişimi tamamlanmamış dişlerde kök gelişiminin tamamlanması stresleri azaltmıştır. Parsiyel pulpotomi modellerinde apeksogenezisin tamamlanmasıyla dişte oluşan stresler azalmış olup benzer şekilde REP sonrası sement benzeri doku ile kök gelişiminin tamamlanması da dişte oluşan streslerin azalmasını sağlamıştır. Apeksifikasyon tekniğinin simüle edildiği modellerde diğer modellere kıyasla en yüksek stress değerleri oluşmuştur. Bu tedavi prosedürlerinde kullanılan materyaller değerlendirildiğinde en yüksek stress miktarı KH kullanılan modellerde görülmüştür. MTA, Bioaggregate ve Biodentin benzer stresler oluştururken en düşük stres MTA kullanılan modelde oluşmuştur. Sonuç: Kök gelişimi tamamlanmamış dişlerde kök gelişimini uyaran tedavi prosedürlerine yönelmek dişte oluşan stresleri azaltmaya yardımcı olacaktır. MTA ile yapılan tedaviler KH, Bioaggregate ve Biodentine ile yapılan tedavilere göre diş yapısını daha fazla güçlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the stress created by partial pulpotomy, apexification and REP applications on tooth models with incomplete root development, and KH, MTA, Bioaggregate and Biodentin materials that can be used in these treatment procedures, under functional forces, with SEA. Material and Method: Using the tomography data, a maxillary incisor teeth with root development and surrounding tissues were researched in three dimensions in a computer environment. Based on this model, 2 healthy tooth models with complete and incomplete root development were created. In addition, 17 treatment models using partial pulpotomy, apexification, REP applications and KH, MTA, Bioaggregate and Biodentine materials were simulated in these applications. Then, by applying a functional chewing force of 100 N on the teeth, the von Mises stress values formed in the teeth with SEA were examined in three regions as apical, middle and cervical. Results: The completion of root development in teeth with incomplete root development reduced the stresses. With the completion of apexogenesis in partial pulpotomy models, the stresses on the tooth decreased, and similarly, the completion of root development with cement-like tissue after REP also reduced the stress on the tooth. The models in which the apexification technique was simulated had the highest stress values compared to the other models. When the materials used in these treatment procedures were evaluated, the highest amount of stress was seen in the models using CH. While MTA, Bioaggregate and Biodentine created similar stresses, the lowest stress occurred in the model using MTA. Conclusion: Turning to treatment procedures that stimulate root development in teeth with incomplete root development will help reduce the stress on the teeth. Treatments with MTA strengthened the tooth structure more than treatments with KH, Bioaggregate and Biodentin.