Application of hierarchical linear modeling in a tourism context: Understanding couples' intention to purchase local food in South Carolina
Hiyerarşik linear modelin turizm bağlamında uygulanması: South Carolina'daki çiftlerin yerel yiyecek alma niyetini anlama
- Tez No: 743746
- Danışmanlar: PROF. DR. WILLIAMM C.NORMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Clemson University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Turizm faaliyetinin kolektif doğasına rağmen, turizm literatüründe grup davranışına odaklanan araştırmalar çok nadirdir. İnsanlar genellikle, seyahat kararlarını etkileyen aileleri ile birlikte gruplar halinde seyahat ederler. Yemek, turizm planlamacıları için bir pazarlama aracı ve önemli bir seyahat kararı haline gelen bir destinasyonun benzersiz yönlerinden biridir. Turistler arasında yerel yemek tercihinin anlaşılması bölge üzerinde olumlu etki yaratacak ve bu tercihin altında yatan faktörlerin araştırılması gelecekteki pazarlama planları için faydalı olacaktır. Bu çalışmanın amacı, Güney Carolina'nın kıyı bölgelerini ziyaret eden turist çiftlerinin yerel yiyecek satın alma niyetlerini etkileyen faktörleri değiştirilmiş Mantıklı Eylem Teorisi kullanarak anlamak ve Hiyerarşik Doğrusal Modelleme (HLM) kullanarak karar verme süreçlerini daha iyi anlamaktır. ) veri analiz tekniği olarak. Veriler, Ekim 2014'te Güney Carolina, Charleston ve Beaufort'ta 190 turist çiftinden toplandı. Yabani avlanan ve yetiştirilen istiridye satın alma niyetini etkileyen değişkenler test edildi. Sonuçlar, kadınların istiridyelere karşı olumsuz tutumları olsa bile yerel deniz ürünlerini satın alma niyetlerinin erkeklerden farklı olmadığını göstermektedir. Destinasyonda istiridye yemenin olumlu önemi, bireysel ve çift düzeyinde deniz ürünleri satın alma niyeti üzerinde daha güçlü bir etkiye sahiptir. Çalışma sonuçları ayrıca çiftlerin yaşlandıkça birbirlerini olumlu yönde etkilediklerini göstermektedir. Bu çalışma, turizm karar verme sürecinde değiştirilmiş bir Nedenli Eylem Teorisi uygulayarak teorik çıkarımlar, bireysel ve çift düzeyinde ilişkileri test ederek bu süreci anlamak için yeni bir yol getirerek metodolojik çıkarımlar sağlamıştır. Teorik ve metodolojik çıkarımlara ek olarak bu çalışma, turistlerin tatilleri sırasında su ürünleri ve vahşi avlanan istiridyeleri satın alma niyeti hakkında fikir vererek pratik çıkarımlar sundu.
Özet (Çeviri)
Despite the collective nature of tourism activity, the research focusing on group behavior in tourism literature is very rare. People usually travel with groups, mostly with their families who have influence on their travel decisions. Food is one of the unique aspects of a destination which has become a marketing tool for tourism planners and an important travel decision. An understanding of the preference of local food among tourists will create positive impact on the region and exploring the underlying factors of this preference will be beneficial for future marketing plans. The purpose of this study was to understand the factors influencing local food purchase intention of tourist couples visiting coastal areas of South Carolina through the use of modified Theory of Reasoned action and provide a better understanding of their decision making process by using Hierarchical Linear Modelling (HLM) as data analyzing technique. Data was collected in Charleston and Beaufort, South Carolina from 190 tourist couples in October 2014. The variables influencing intention to purchase wildcaught and aquacultured oysters were tested. Results show that even if women have negative attitude towards oysters, their intention to purchase local seafood is not different than men. Positive importance of eating oysters in destination have stronger influence on intention to purchase seafood at individual and couple level. Study results also indicate as couples get older they influence each other in a positive way. This study provided theoretical implications by applying a modified Theory of Reasoned action in tourism decision making process, methodological implications by bringing a new way to understand this process by testing the relationships at individual and couple level. In addition to theoretical and methodological implications this study offered practical implications by providing insight into tourist's intention to purchase aquacultured and wildcaught oysters during their vaca