Davranışsal finans anomalileri ve kripto para üzerinde bir analiz
Behavioral finance anomalies and an analysis on cryptocurrency
  1. Tez No: 743745
  2. Yazar: AHMET KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CÜNEYT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada ekonomik hayatta yer alan kripto para birimleri teorik olarak incelenmiş ve kripto para türlerinden olan Cardano ile Ethereum para birimlerinde haftanın günü anomalisinin var olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Haftanın günü anomalisinin varlığı araştırılarak, Cardano ile Ethereum para birimlerinin fiyat hareketleri sonucunda oluşan haftanın herhangi bir günündeki getirilerin diğer günlere kıyasla daha düşük ya da yüksek getiri sağlayıp sağlamadığının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde davranışsal finansın ortaya çıkışı, amaçları ve ilgili olduğu bilim dalları hakkında bilgi verilerek yatırımcı eğilimleri tanıtılmış bu bağlamda anomali ve anomali türleri hakkında kavramsal bilgiler yer almıştır. İkinci bölümde para ve türleri, kripto para birimi ve kripto para türleri hakkında bilgiler verilmiştir. Son bölümde ise araştırmanın amacı, kapsamı, ilgili literatür, araştırmanın hipotezleri, veri seti, yöntem ve uygulama kısmına yer verilmiştir. Haftanın günü anomalisinin Cardano ve Ethereum kripto para birimlerinde varlığını incelemeye yönelik 31.12.2017-02.08.2021 tarihleri arasındaki 1310 günlük kapanış verileri kullanılmış ve logaritmik getirileri hesaplanmıştır. Analiz için ARCH modelleri kullanılarak Cardano için ARCH (3,0), Ethereum için GARCH (2,1)'in uygun model olduğu tespit edilmiştir. Uygun model üzerinden kukla değişkenler yardımı ile haftanın günü anomalisinin varlığı incelenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda Cardano ve Ethereum kripto para birimi için haftanın günü anomalisinin var olduğu tespit edilmiş ve Cardano kripto para birimi için %1 anlamlılık düzeyinde Perşembe günü en düşük getiriyi sağlayan gün, %10 anlamlılık düzeyinde Cumartesi gününün en yüksek getiriyi sağlayan gün olduğu belirlenmiştir. Ethereum kripto para birimi için %5 düzeyindeki anlamlılık ile Perşembe günü en düşük getiriyi sağlayan gün, Cumartesi günü ise %10 anlamlılık düzeyinde en yüksek getiriyi sağlayan gün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, cryptocurrencies were examined theoretically and it was tried to determine whether there is a day of the week anomaly in Cardano and Ethereum currencies, which are crypto money types.By investigating the existence of the day of the week anomaly, it is aimed to reveal whether Cardano and Ethereum currencies provide lower or higher returns on any day compared to other days. In the first part of the study, information about the emergence of behavioral finance and its branches of science were given, and investor tendencies were introduced, so that information about the types of anomalies was given. In the second part, information was given about money and its types, crypto money and its types. In the last part, the aim of the research, related literature, research hypotheses, data set, method and application part are given.In order to examine the existence of the day of the week anomaly in Cardano and Ethereum cryptocurrencies, the closing data of 1310 days between 31.12.2017- 02.08.2021 were used and their logarithmic returns were calculated. Using ARCH models for analysis, ARCH (3.0) for Cardano and GARCH (2.1) for Ethereum were found to be suitable models. The existence of the day of the week anomaly was examined with the help of dummy variables on the appropriate model. In line with the findings, it was determined that there is a day of the week anomaly for Cardano and Ethereum crypto currency and it was determined that Thursday was the day with the lowest return at 1% significance level, and Saturday was the day with the highest return at 10% significance level. It has been determined that for the Ethereum cryptocurrency, Thursday is the day with the lowest return with 5% significance, and Saturday is the day with the highest return at 10% significance level.