Farklı yerleşim merkezlerinde yaşayan ilköğretim çağı çocukların beslenme bilgi düzeyi ve beslenme alışkanlıklarının incelenmesi
Examining the nutritional knowledge level and nutritional habits of primary school age children living in different settlements
  1. Tez No: 743833
  2. Yazar: ÖZGE YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı yerleşim merkezlerinde yaşayan ilköğretim çağı çocukların beslenme bilgi düzeylerini ve beslenme alışkanlıklarını tespit etmek ve köy, ilçe ve il bazında incelenmektir. Yöntem: Bu çalışmada %50,4 erkek %49,6 kız toplam 391 öğrenci yer almıştır. Araştırmada antropometrik testler gerçekleştirildikten sonra beslenme alışkanlıkları bilgi formu ve beslenme bilgi düzeyi testi uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS Versiyon 22.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) programı vasıtasıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların obezite prevelansları incelendiğinde %20,2'si zayıf %63,2'si normal %16,6'sı kilolu olduğu tespit edilmiştir. Günlük üç öğün tüketenlerin oranı köyde yaşayanlarda (%66,7) ilçede (%62,9) ve ilde (%51) oranında tespit edilmiştir. Tüketilen besinlere göre il, ilçe ve köy bazında farklılaştığını tespit ettiğimiz bazı bulgular ise şöyle; peynir tüketiminde köyde yaşayanlar en yüksek orana (%87) sahipken, sucuk, sosis (%56,8) ve ekmek (%71,6) tüketimimde ilde yaşayanlar en yüksek orana sahiptir. Büskivi vb. (%29,7), çikolata, tatlı (%28,4) ve fast food (%21,9) en fazla ilde tüketilmektedir. Margarin tüketmeyenlerde en yüksek oran (%56,5) köydekilerde yer alırken her gün tereyağı tüketiminde en yüksek oran (%65,3) köydekilerde tespit edilmiştir. Hamburger ve pide, lahmacun tüketmeyenlerin oranı en yüksek köyde en düşük ilde tespit edilmiştir. Sonuç: Çocukların yaşadıkları yerleşim birimlerine göre beslenme bilgi düzeyleri arasında belirgin bir farklılık görülmemektedir. İlde ve ilçede yaşayan çocukların hazır yiyecekleri daha çok tükettiği ve daha sağlıksız beslendikleri, köydeki çocukların ise daha çok protein ağırlıklı ve sağlıklı beslendikleri görülmektedir. Bu doğrultuda beslenme bilgisi yetersiz çocuklara eğitimler verilmeli ayrıca kente yaşayan çocukları sağlıklı besinlere yönlendirici çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to determine the nutritional knowledge levels and eating habits of primary school children living in different settlements and to examine them on the basis of villages, districts and provinces. Method: A total of 391 students took part in this study, 50.4% male and 49.6% female. After the anthropometric tests were carried out in there search, the nutritional habits information form and the nutrition knowledge level test were applied. The analysis of the data was carried out using the SPSS Version 22.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) software. Findings: When the obesity prevalence of the participants was examined, it was determined that 20.2% were underweight, 63.2% were normal, 16.6% were overweight. The rate of those consuming three meals a day was determined as 66.7% in the village (62.9%) and in the province (51%). According to the foods consumed some of the findings that we found to differ on the basis of province, district and village are as follows; While those living in the village have the highest rate of cheese consumption (87%), those living in the province have the highest rate of consumption of sausage, sausage (56.8%) and bread (71.6%) dessert (28.4%) and fast food (21.9%) are consumed the most in the city center. The highest rate of those who do not consume margarine (56.5%) is in the village, while the highest rate of Daily butter consumption (65.3%) is found in the villagers. The rate of those who do not consume hamburger, pitaor lahmacun was determined in the lowest province in the village. Result: There was no significant difference between the nutritional knowledge levels of the children according to the settlements they live in. It is seen that the children living in the city center and the district consume more ready-made foods and eat more unhealthy, while the children in the village eat more protein-weighted and healthy. In this context, education should be given to children with insufficient nutritional knowledge, and studies should be carried out to guide children living in the city center to healthy foods.