Perinatal asfiksiye uğrayan term yenidoğanlarda myokardial etkilenmenin değerlendirilmesi
Evaluation of myocardial impact in term newborns with perinatal asphyxia
  1. Tez No: 743858
  2. Yazar: ESRA TOPRAK KANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIN YAPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Perinatal asfiksiye bağlı hipoksik-iskemik beyin hasarı önemli bir neonatal mortalite ve morbidite nedenidir. Hipoksik hasar sonucunda mortalite olasılığını belirlemek oldukça zordur. Bu araştırmanın amacı, hipoksik-iskemik ensefalopatili (HIE) yenidoğanlarda mortalitenin belirlenmesinde miyokard tutulumunun prediktif değerini değerlendirmektir. Hastalar ve yöntemler: Çalışmaya HİE tanı kriterlerini karşılayan ve Sarnat ve Sarnat sınıflamasına göre evrelenen 34 term yenidoğan alındı. Miyokard tutulumunu değerlendirmek için yaşamın ilk 24-48 saatinde elektrokardiyogram (EKG) ve ekokardiyogram (Eko) yapıldı. Ayrıca doğumda ve doğum sonrası 3. günde serum Troponin I ve kreatin kinaz-miyokardiyal bant (CK-MB) ölçüldü. Bulgular: 34 olgunun 19'u (%55.9) evre 1, 9'u (%26.4) evre 2 ve 6'sı (%17.6) evre 3 HİE'deydi. Dokuz (%26,4) hasta kaybedildi. On üç hastada (%38.2) perinatal asfiksiye bağlı EKG bulguları görüldü. Sadece bir hastada hafif Eko değişiklikleri vardı. Yüksek Troponin I seviyesi, mortalitenin anlamlı bir tahmincisiyken, CK-MB herhangi bir anlamlı tahmin değeri göstermedi. Troponin I testi mortaliteyi tahmin etmede %33 duyarlılık ve %80 özgüllük gösterdi. Ek olarak, EKG'nin mortalitenin bir öngörücüsü olarak duyarlılığı ve özgüllüğü sırasıyla %77 ve %76 idi. Sonuç: Bu çalışma, HİE'li yenidoğanlarda kardiyak fonksiyonların izlenmesinin önemini vurgulamaktadır. Doğumdan 72 saat sonra EKG değişiklikleri ve serum Troponin I seviyesinin HİE'de mortalitenin değerlendirilmesinde önemli bir prediktif değeri olması muhtemeldir. Daha ileri çalışmalar, bu bozuklukta kardiyak fonksiyonların uzun vadeli prognostik değeri için ek veriler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Hypoxic-ischemic cerebral injury due to perinatal asphyxia is an important cause of neonatal mortality and morbidity. To predict who will survive or die due to this disorder still remains obscure. The aim of this study is to evaluate the predictive value of myocardial involvement in the assessment of mortality for the neonates with hypoxic-ischemic encephalopathy (HIE). Patients and methods: The study included 34 term newborns fulfilling the diagnostic criteria for HIE and staged according to Sarnat and Sarnat classification. To assess the myocardial involvement, electrocardiogram (ECG) and echocardiogram (Echo) were performed in the first 24-48 h of life. In addition, serum Troponin I and creatine kinase-myocardial band (CK-MB) were measured at delivery and postnatal day 3. Results: Of the 34 cases, 19 (55.9%) were stage in 1, 9 were in (26.4%) stage 2 and 6 (17.6%) were in stage 3 HIE. Nine (26.4%) patients died of the disease. Thirteen patients (38.2%) showed ECG findings related to perinatal asphyxia. Only one patient had mild Echo changes. Higher Troponin I level was a significant predictor of mortality, whereas CK-MB did not show any significant predicting value. Troponin I test showed 33% sensitivity and 80% specificity in predicting mortality. In addition, the sensitivity and specificity of ECG as a predictor of mortality were 77 and 76%, respectively. Conclusion: This study highlights the significance of monitoring cardiac functions in newborns with HIE. ECG changes and serum Troponin I level at 72 h after birth are likely to have significant predictive value in the assessment of mortality in HIE. Further studies will provide additional data for the long-term prognostic value of cardiac functions in this disorder.