Davranışsal finans perspektifinden bireysel yatırımcıların risk algısı
Individual investor's perception of risk from the point of behavioral finance perspective
  1. Tez No: 743859
  2. Yazar: BÜŞRA AYNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ULUYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Geleneksel finans teorilerine göre bireysel yatırımcıların yatırım kararlarında rasyonel hareket ettikleri ifade edilirken finans teorilerinin son aşaması olan davranışsal yaklaşımda bireylerin kararlarını etkileyen duygusal, bilişsel, sosyal ve davranışsal faktörlerin söz konusu olduğu savunulmaktadır. Bu çalışmada esas itibariyle bireysel finansal yatırımcıların risk algıları araştırılmıştır. Araştırma; finansal teorilerin en yeni yaklaşımı olan davranışsal finans temelinde gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Türkiye geneline eşit olarak dağılımı sağlayacak şekilde oluşturulan ve ana kütleyi temsil edeceği düşünülen bir örneklem üzerinde online anket uygulanmış, bir kısım katılımcı ile de yüz yüze anket gerçekleştirilmiştir. Anketle elde edilen veriler değerlendirildiğinde ortaya çıkan başlıca sonuçlar olarak katılımcıların yaşları ve medeni durumları ile riski sevme düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca katılımcıların; eğitim düzeyleriyle riskten kaçınma düzeyleri, gelir durumlarıyla riski sevme düzeyleri, özgüven düzeyleriyle riski sevme düzeyleri ve sürü davranışı düzeyleriyle riskten kaçınma düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to traditional finance theories, it is stated that individual investors act rationally in their investment decisions, while in the behavioral approach, which is the last stage of financial theories, it is argued that there are emotional, cognitive, social and behavioral factors that affect the decisions of individuals. In this study, the risk perceptions of individual financial investors were investigated. This research was carried out on the basis of behavioral finance, which is the newest approach of financial theories, and for this purpose, an online survey was applied to the sample group, which was created in a way that would ensure equal distribution throughout Turkey, and a face-to-face survey was conducted with some participants. When the data obtained with the questionnaire were evaluated, it was seen that there was a significant relationship between the age and marital status of the participants and their level of liking for risk as the main results. In addition, it was found that there was a significant differences between the education level of the participants and their level of risk aversion, between their income status and their level of liking for risk, between their self-confidence level and their level of liking for risk, and between their herd behavior and risk aversion levels.