Adenovirüs 36'nın bir risk faktörü olarak obezitedeki rolünün araştırılması
Investigation of the role of adenovirus 36 as a risk factor in obesity
- Tez No: 743896
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AĞAÇFİDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; vücut kitle indeksi 30'dan büyük olan ve obezite teşhisi konmuş hastaların ve vücut kitle indeksi 18,5'ten büyük ve 25'ten küçük olan sağlıklı kiloluların kan serumlarında Adenovirüs-36'ya karşı oluşmuş İmmunglobulin G varlığını ve yine aynı iki grupta leptin seviyelerini belirleyip karşılaştırmaktır. Bu amaçla hasta ve sağlıklı gönüllülerden alınan kan örnekleri serumlarına ayrılmış ve ELISA yöntemi ile antikor varlığı değerlendirilmiş ve leptin konsantrasyon düzeyi saptanmıştır. Çalışma sonucunda, 85 gönüllüden oluşan hasta grupta 30 birey (%35,3) Adenovirüs-36 IgG antikor pozitif olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of thesis is to determine and compare the presence of Immunoglobulin G against Adenovirus-36 and the leptin levels in the obesity patients (BMI≥30) and in the healthy weight group (18.5≥BMI≥25). For this purpose, the blood samples separated into their sera and the presence of antibodies and the leptin concentration level were evaluated by ELISA. The results show that 35.3% of the patients (n:85) were found positive for Adenovirus-36 IgG.