Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinde işsizlik kaygısı ve okula yabancılaşma arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between unemployment anxiety and school alienation among students of the Faculty of Sports Sciences
  1. Tez No: 743895
  2. Yazar: LEYLA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZMADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı bahar döneminde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan öğrencilerde işsizlik kaygısı ve okula yabancılaşma arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini Seçkisiz Örnekleme Yöntemlerinden Basit Seçkisiz Örnekleme Yöntemi ile belirlenen öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın evrenini 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı bahar döneminde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi bünyesindeki Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon lisans programlarında öğrenim görmekte olan öğrenciler (n=386) oluşturmuştur. Bu çalışma bir online anket uygulamasıdır. Kullanılacak ölçekler ise İşsizlik Kaygı Düzeyi Ölçeği ve Öğrenci Yabancılaşma Ölçeğidir. Anket ve ölçek uygulamalarından elde edilecek veriler SPSS 25.0 paket programında %95 güven aralığında ve 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the relationship between unemployment in students studying at Aydın Adnan Menderes University Faculty of Sport Sciences in the of the 2020-2021 academic year. Material and Methods: The sample of the study consisted of students who were determined by the Simple Random Sampling Method, one of the Random Sampling Methods. The population of there search consisted of students (n=386) studying in undergraduate programs of Physical Education and Sports Teaching, Sports Management and Recreation within the body of Aydın Adnan Menderes University Faculty of Sports Sciences in the spring semester of the 2020-2021 academic year. This study is an online survey application. The scales are theUnemployment Anxiety Level Scale and the Student Alienation Scale. The data obtained from the questionnaire and scale applications were evaluated in the SPSS 25.0 package program at the 95% confidence intervaland at the 0.05 significance level.