Malatya Yeşilyurt geleneksel dokusunun mimari özellikleri ve Mollakasım Mahallesi 108 numaralı geleneksel evin koruma projesi
Architectural features of malatya yesilyurt traditional texture and the protection project of the traditional house numbered 108 in Mollakasım neighborhood
- Tez No: 743910
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET BİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Malatya İli, Yeşilyurt İlçesi geleneksel sivil mimarisini konu alan çalışmanın amacı, bölgenin Geleneksel Mimari Mirasını ve bu mirasın temel unsurları olan geleneksel konutları; Geleneksel Türk Evi bağlamında tek yapı ve alan ölçeğinde inceleyip çözümlemek, korunmasına yönelik öneriler geliştirmektir. Mollakasım Mahallesi 108 Numaralı evin rölöveleri çıkartılarak, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanmış, böylelikle genel özellikleri belirlenen çalışma alanının yapı ölçeğinde de nasıl korunacağına çözümler aranmıştır. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; çalışmanın giriş kısmı yer alıp, araştırmanın yöntemi, planlanması ve kapsamı anlatılmıştır.İkinci bölümde; Yeşilyurt ilçesinin fiziksel ve tarihi gelişim süreçlerinden bahsedilmiştir. Öncelikle ilçenin konumu ve sınırları anlatılmış, coğrafi özelliklerine değinilmiştir. İlçenin tarihsel gelişimi tarihi, ekonomik ve demografik açıdan irdelenmiştir. Üçüncü bölümde; Yeşilyurt ilçesi geleneksel mimarisinin özellikleri, çalışma alanında doku analizleri yapılarak yerleşim ölçeğinde, konum planı, plan, cephe, yapım tekniği ve malzeme özellikleri incelenerek de yapı ölçeğinde çıkarılmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölüm ise; Yeşilyurt İlçesi Mollakasım Mahallesi Kilayik Sokak 108 numara 48 Ada 32 Parselde bulunan sivil mimari örneği yapının Yeşilyurt Geleneksel Evleri'nin korunmasına yönelik değerlendirilmesini içermektedir. Bu amaçla mevcut durum tespiti, restitüsyon önerisi ve restorasyon projeleri hazırlanmıştır. Son bölüm olan beşinci bölümde ise; dördüncü bölümde hazırlanan çalışmalarla Yeşilyurt'ta benzer özellik gösteren yapıların sorunlarının giderilmesi, koruma ve restorasyon çalışmalarına katkı sağlanması için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study, which is about the traditional civil architecture of Yeşilyurt District of Malatya Province, is to determine the Traditional Architectural Heritage of the region and the traditional residences that are the basic elements of this heritage; To examine and analyze the traditional Turkish House in the context of a single structure and area scale, and to develop suggestions regarding its preservation. Restitution and restoration projects are prepared by removing the surveys of the house no.108 in Mollakasim Quarter, thus, solutions are sought on how to protect the study area, the general characteristics of which were determined, on the basis of structure. The thesis consists of five parts. In the first part; the introduction of the study is included and the method, planning and scope of the research are explained. In the second part; the physical and historical development processes of Yesilyurt district are mentioned. First of all, the location and borders of the district are explained, and its geographical features are mentioned. The historical development of the district is examined from a historical, economic and demographic point of view. In the third part; the characteristics of the traditional architecture of Yesilyurt district are tried to be identified at the settlement scale by conducting pattern analyzes in the study area, and at the building scale by examining the location plan, layout, facade, construction technique and material features. The fourth part contains an assessment of the civil architectural example of the building located in Yesilyurt District Mollakasim Quarter Kilayik Street number 108, Block No.48 Plot No.32, for the conservation of Yesilyurt Traditional Houses. For this end, current situation assessment, restitution suggestion and restoration projects have been prepared. In the fifth part, which is the last part, suggestions have been developed in order to eliminate the problems of structures that are similar to the works prepared in the fourth part in Yesilyurt, and to contribute to the conservation and restoration works.