İlk okuma yazma öğretiminde Montessori metoduna dayalı öğretimin ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin okuma yazma becerilerine etkisi
The effect of Montessori based teaching in primary readingand writing teaching on reading and writing skills of primaryschool students
  1. Tez No: 743911
  2. Yazar: DURMUŞ AKBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ÖZKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada ilk okuma yazma öğretiminde Montessori metoduna dayalı öğretimin ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin okuma yazma becerilerine etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma modeli olarak yarı deneysel modellin alt modellerinden olan eşitlenmemiş kontrol gruplu model tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Antalya ili Serik ilçesinde, ilçe merkezinde bulunan Tekeli İlkokulu'nda 2020-2021 Eğitim – Öğretim yılında iki ayrı sınıfa devam eden 17'si deney 17'si kontrol grubu olmak üzere 34 birinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Deney grubunda ilk okuma yazma öğretimi sürecinde Montessori metoduna dayalı metodla okuma yazma öğretilirken kontrol grubunda MEB Türkçe Programına uygun olarak ders işlemiştir. Yansız atama ile oluşturulan grupların denkliğinden emin olmak amacıyla Öğrenci – Veli Kişisel Bilgiler Formu ile Babayiğit (2016) tarafından geliştirilen Gördüğünü Anlama Beceri Formu, Çizgi Tamamlama Beceri Formu kullanılarak okuma ve yazma becerilerini etkileyecek unsurlar bakımından gruplar arası değerlendirme yapılmıştır. Araştırma için gerekli olan verilerin toplanması amacıyla Okuryazarlığa Ulaşma Zaman Ölçeği, Okuma Hızlarına Ait Çizelge, Okuma Becerisi Ölçeği (Obalar, 2009), Dikte ve Yazma Becerisi Ölçeği (Obalar, 2009) ile Okuduğunu Anlama Becerisi Ölçeği (Obalar, 2009) kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda deney ve kontrol gruplarının okumaya geçiş zamanları, okuma hızları, dikte ve yazma becerileri, okuma ve okuduğunu anlama becerileri anlamlı düzeyde bir farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to reveal the effect of Montessori based teaching on the literacy skills of Primary School 1st grade students for primary literacy teaching. From quasi-experiment, nonequivalent control group design was chosen for the research method. There were 34 participants, 17 of whom were in control group and the other 17 were the experiment group, during 2020-2021 academic year, experiment group and control group attended two separate classes in Tekeli Primary school, located in the center of district of Antalya. While the experimental group was taught to read and write with a method based on the Montessori method in the first literacy teaching process, the control group taught in accordance with the MEB Turkish Program. In order to ensure the equivalence of the groups with the unbiased assginment, the Student-Parent Personal Information Form and the Seeing Comprehension Skill Form developed by Babayiğit (2016) and the Line Completion Skill Form were used to evaluate the factors that will affect the reading and writing skills. In order to collect the data required for the research, the Time Scale for Reaching Literacy, the Chart of Reading Speeds, the Reading Skills Scale (Obalar, 2009), the Dictation and Writing Skills Scale (Obalar, 2009) and the Reading Comprehension Scale (Obalar, 2009) were used. As a result of the analysis, the times it takes for students to be able to reading, reading speeds, dictation and writing skills, reading and reading comprehension skills of the experimental and control groups did not differ significantly.