Modeling and control of grid-connected PV system with linear and non-linear loads
Lineer ve lineer olmayan yüklerle şebeke bağlantılı PV sisteminin modellenmesi ve kontrolü
- Tez No: 743950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD ABDULLAH MOHAMMAD ALMOKHTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Artan yakıt maliyetleri, eskimiş ekipman, enerji tüketiminde devam eden artış ve yenilenebilir enerji (RE) kaynaklarının şebekeye entegre edilmesi, elektrik şirketlerinin karşılaştığı en zorlu konulardır. Son yıllarda, elektrik şebekesine fotovoltaik (PV) penetrasyonu, özellikle düşük/orta gerilim şebekesi önemli ölçüde artmıştır. Bu bağlamda, dünya çapında devam eden enerji talebinin PV teknolojisi ile karşılanması, teknolojik özelliklerin akıllıca yanıt vermelerini sağlayan PV sistemleri ile entegre edilmesini gerektirmektedir. Bu çalışmada, şebekeye bağlı 100 kW gücündeki orta ölçekli PV sistem modellenmiş ve analiz edilmiştir. Sistem, her biri 25 kW kapasiteli dört alt diziden oluşmaktadır. Simüle edilen sistemde, PV panelinin maksimum üretkenliğini çıkarmak için bir maksimum güç noktası izleme (MPPT) algoritması kullanan, izole edilmemiş bir DC/DC yükseltici dönüştürücü kullanıldı. MPPT noktasını izlemek için en yaygın tekniklerden biri olan artımlı iletkenlik (Inc-Cond) kullanılmıştır. Ayrıca, kurulu PV sisteminin şebeke ile etkileşimini sağlayan, nötr nokta kelepçeli (NPC) olarak adlandırılan üç fazlı bir gerilim kaynaklı evirici sistemi modellenmiştir. Hem doğrusal hem de doğrusal olmayan yükler incelenmiştir. Solar PV inverterini 60 Hz şebeke ile senkronize etmek için faz kilitli bir döngü (PLL) kullanıldı. Sistem, çeşitli yükleme ve ışınım koşulları altında test edildi ve sonuçlar, sistemin PV sistemi, şebeke ve yük arasındaki enerji akışını kontrol etmedeki etkinliğini gösterdi. Modellenen sistem MATLAB-Simulink ortamı kullanılarak tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rising fuel costs, aged equipment, continuing increase of energy consumption, and integrating renewable energy (RE) supplies into the grid are the most challenging issues that electric utilities face. In recent years, photovoltaic (PV) penetration into power grid particularly the low/medium voltage network has increased dramatically. In this regard, meeting the continuing worldwide energy demand with PV technology necessitates integrating technological features with PV systems that allow them to respond intelligently. In this study, medium-sized PV system rated at 100 kW connected to the utility grid is modeled and analyzed. The system is made up of four sub-arrays, each with a capacity of 25 kW. A non-isolated DC/DC boost converter was used in the simulated system, utilizing a maximum power point tracking (MPPT) algorithm to extract the PV panel's maximum productivity. To track the MPPT point, one of the most common techniques namely the incremental conductance (Inc-Cond) was used. In addition, a three-phase voltage source inverter system namely neutral point clamped (NPC), enabling the installed PV system to interact with the utility grid, was modeled. Both linear and non-linear loads were investigated. A phase-locked loop (PLL) was used to synchronize the solar PV inverter with the 60 Hz grid. The system was tested under various loading and irradiance conditions and the results demonstrated the effectiveness of the system to control the energy flow between the PV system, grid and the load. The modeled system was designed by using the MATLAB-Simulink environment.