Design, and comparative analysis of the hybrid renewable energy system: A case study of Iraqi regions
Hibrit yenilenebilir enerji sisteminin tasarımı ve karşılaştırmalı analizi: Irak bölgeleri örneği
  1. Tez No: 743956
  2. Yazar: EMAN MOHAMMAD SAMI ALI AL-JANABI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZIYODULLA YUSUPOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda, modern yaşamın evrimi ve aşırı nüfusla birlikte elektrik enerjisi tüketimi arttı. Dikkatler, elektrik üretmenin ve doğal gaz ve petrol gibi geleneksel enerji kaynaklarına bağımlılığı azaltmanın alternatif yollarını bulmaya yönelmeye başladı. Bu alternatifler daha ucuz, çevre dostu, yenilenebilir ve sürdürülebilirdir. Irak, Irak'ın çevresini ve ekonomisini önemli ölçüde etkileyen elektrik üretmek için fosil yakıtlar kullanıyor. Üretilen elektrik tüketici ihtiyaçlarını karşılamıyor; Elektrikte sık sık kesintiler olması ve özellikle yaz döneminde Irak evlerinin arzında ciddi bir günlük kıtlık ile enerji üretimi ve tüketimi arasında önemli bir boşluk var. Irak'ın çoğu bölgesi eski istasyonları ve şebekeleri elinde tuttu, bu istasyonların ve şebekelerin rehabilitasyonu çok pahalı kabul ediliyor, çalışan eller gerektiriyor ve büyük bütçeleri var. Bunun sonucunda Irak, İran'dan doğalgaz ve elektrik ithal etmeye başladı. Aynı zamanda, Irak, elektrik üretimi için büyük bir yenilenebilir enerji kaynağı potansiyeline sahiptir. Bu tezin temel amacı, yük profilini dikkate alarak enerji arzındaki açığı telafi etmek ve doldurmak için dağıtım şebekesi ile yenilenebilir enerjiye dayalı hibrit sistemin kullanımının etkinliğini tasarlamak ve analiz etmektir. Irak'ın üç yerleşim bölgesi - Altun Kupri, Khanaqin ve Felluce için bir vaka çalışması yapıldı. Hibrit enerji sistemlerinin Irak'ın ulusal şebekesine entegrasyonu için optimizasyon çözümleri HOMER Pro programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Simülasyon ve optimizasyon sonuçları, üç bölge için en iyi sistemin“PV – Dizel jeneratör – Akü depolama – İnverter – Şebeke şebekesi”hibrit sistemi olduğunu göstermektedir. Felluce'nin sistemi üç bölge arasında en ucuzu oldu: 939.984 ABD Doları net bugünkü maliyeti (NPC) ile enerji maliyeti (COE) 1 kW başına 0.0448 ABD Doları. Anahtar Kelimeler : Elektrik güç sistemi, Hibrit Yenilenebilir Enerji Sistemi, HOMER, Enerji Maliyeti, Net Bugünkü Maliyet
Özet (Çeviri)
First of all, my gratitude goes to the Most Gracious, the almighty Allah, we have no knowledge except what Allah taught us and given us. It's my pleasure and honor for me to have the chance to express my heartfelt special thanks and genuine appreciation for every people who provided me with ideas and support in different ways to complete this thesis. The list is long it is impossible to mention all of them here, but I will try it because I cherish and value each contribution that made me grow and develop. It is to them that I owe my deepest gratitude. This thesis contains far more than the conclusion and culmination of years of study These pages also represent my connections with many wonderful and inspiring people I've met while my postgraduate studies. I would like to take the opportunity to give thanks to my advisor, Assoc. Prof. Dr. Ziyodulla YUSUPOV, who allowed me to work under his supervision thanks for his great undisputable interest, insightful comments, observations, correct feedback, and his high morals and humanity thanks for your time throughout the preparation of this thesis. My thanks and appreciations go to Omer Farhan AL-HARDANEE for his exceptional guidance, continuous encouragement, valuable assistance, and suggestions throughout my study, when I ask him I find an answer to every question. It's my pleasure to convey my special gratitude to Mohammed ALBABA for his help and deep scientific and linguistic proofreading, he led me, guided me, made things easier in my eyes, and supported me in my most difficult times. My thanks go to Eng. Obaida Amer AL-NIDAWI for providing me very useful data & information. This effort would not have been feasible, and I will not be able to complete it without my family's unending support, contributions, and sacrifices. Especially, my father Dr. Mohammad sami who raised me on a love of science but he passed away a few months ago (may Allah have mercy on him, may Allah forgive him, and placed him into his havens), he could not share the joy of my success. Great thanks to my mother Nuzhah for her kindness, pure love, and her prayer that lights my way. Thanks, gratitude, and appreciation to my dear husband Dr. Firas for his support me in all my pursuits, encouragement, patience, and belief in my abilities and he made me feel that anything was possible. I do not forget my beloved sons (Abdullah, Mosab, and Suhaib) and daughters (Islam, and Arwaa) who are more self-reliant, manage their lives, and they have achieved more than their age. All my forgiving, generous, and loving relatives thank you for everything. Moreover, I would like to thank all my best friends and colleagues who have shared with me the best moments during my study for the Master's degree. Last but not least my thanks to everyone who contributes to completing this effort.