COVID-19 pandemi döneminde sağlık çalışanlarının sağlık haberlerini algılama düzeylerinin psikolojik sağlamlık durumuna etkisi
The effect of healthcare professionals health news perception levels on psychological resilience of during the COVID-19 pandemic period
  1. Tez No: 743960
  2. Yazar: ZEYNEP KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR ÖZLEM KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu araştırma, pandemi döneminde sağlık çalışanlarının sağlık haberlerini algılama düzeylerinin psikolojik sağlamlık durumuna etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma tanımlayıcı nitelikte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini; Ocak 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında Ergani Devlet Hastanesi ve Ergani merkezindeki Aile Sağlığı Merkezlerinde (Ergani 1 No'lu Aile Sağlığı Merkezi, Ergani 2 No'lu Aile Sağlığı Merkezi, Ergani 3 No'lu Aile Sağlığı Merkezi, Ergani 12 No'lu Aile Sağlığı Merkezi, Ergani Saray Aile Sağlığı Merkezi ve Ergani Mustafa Topalan Aile Sağlığı Merkezi) çalışan toplam 950 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem büyüklüğünü belirlemek için yapılan güç analizinde 210 sağlık çalışanı belirlenmiştir. Araştırma belirtilen tarihler arasında 650 sağlık çalışanı ile tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Tanıtım Formu”,“Sağlık Haberleri Algısı Ölçeği”ve“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalamaları 30.86±5.1 olup %52.3'ü kadın , %55.1'nin evli, %51.2'nin lisans mezunu olduğu bulunmuştur. Katılımcıların %80.8'nin COVID-19 ile ilgili bilgileri televizyondan aldıkları saptanmıştır. Katılımcıların sağlık haberleri algısı ve psikolojik sağlamlık toplam puan ortalamaları sırasıyla 75.83±0.64, 19.65±2.46 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the effect of healthcare professionals health news perception levels on psychological resilience of during the COVID-19 pandemic period. Material and Method: This research is a descriptive study. The population of the research consisted of a total of 950 healthcare professionals working in Ergani State Hospital and Ergani Family Health Center (Ergani Family Health Center No: 1, Ergani Family Health Center No:2, Ergani Family Health Center No:3, Ergani Family Health Center No:12, Ergani Saray Family Health Center and Ergani Mustafa Topalan Family Health Center) between January 2021-June 2022. In the power analysis performed to determine the sample size of the research, 210 healthcare workers were taking the medium effect value as a reference. The research was completed with 650 healthcare workers the specified dates. 'Personal Presentation Form', 'Health News Perception Scale' and Psychological Resilience Scale' were used to collect data. Results: The mean age of the participants was 30.86±5.1, 52.3 % of them were women, 55.1 % were married, 51.2 % were undergraduate graduates. It was determined that 80.8 % of the participants got information about COVID-19 front television. The total mean scores of the participants perception of health news and psychological resilience were found to be 75.83±0.64 and 19.65±2.46, respectively.