20-35 yaş arasındaki bireylerin sosyal kaygıları, psikolojik dayanıklılıkları ve uyumsuz şemalar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social anxiety and psychological resilience of individuals aged 20-35 and maladaptive schemas
  1. Tez No: 744074
  2. Yazar: NİLGÜN BERFU BORAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDEH FARAJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma; bireylerin sosyal kaygıları, psikolojik dayanıklılıkları ve uyumsuz şemalar arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya %61.4'ü kadın, %38.6'sı erkek 20-35 yaş arasındaki 339 kişi katılmıştır. Katılımcıların, eğitim düzeyi, yaşı, cinsiyeti, medeni durumu gibi değişkenler ele alınarak aralarında anlamlı bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Katılımcıların sosyo-demografik bilgilerini toplamak için araştırmacı tarafından hazırlanan ''Kişisel Bilgi Formu'', psikolojik dayanıklılıklarını ölçmek için ''Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Testi'' erken dönem uyumsuz şemalarını ölçmek için '' Young Şema Ölçeği- Kısa Form-3'' ve sosyal kaygı düzeylerini ölçebilmek için ''Sosyal Kaygı Ölçeği'' kullanılmıştır. İki ya da daha fazla değişken arasındaki ilişki için Pearson Korelasyon, Bağımsız örneklem T-Testi ve Basit Doğrusal Regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda erken dönem uyumsuz şemaların alt boyutları; duygusal yoksunluk, sosyal izolasyon, kusurluluk, duyguları bastırma, iç içe geçme, terk edilme, tehditlere karşı dayanıksızlık, başarısızlık, karamsarlık ve yetersiz özdenetim ile psikolojik dayanıklılığın alt boyutları; kendilik algısı, gelecek algısı, yapısal stil, sosyal yeterlilik, aile uyumu ve sosyal kaynaklar arasında negatif bir ilişki belirlenmiştir (p ˂0,05). Erken dönem uyumsuz şemaların alt boyutları olan; duygusal yoksunluk, sosyal izolasyon, kusurluluk, duygusal bastırma, iç içe geçme, terk edilme, tehditlere karşı, başarısızlık ve karamsarlık ile sosyal kaygını alt boyutları olan kaygı ve kaçınma ile arasında zayıf düzeyde pozitif bir ilişki belirlenmiştir (p ˂0,05). Bireylerin psikolojik dayanıklılık ile sosyal kaygı arasındaki ilişkisi incelendiğinden ise psikolojik dayanıklılığın altı boyutları ile kaygı ve kaçınma arasında negatif bir ilişki belirlenmiştir (p ˂0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between social anxiety and psychological resilience of individuals and maladaptive schemas. 339 people between the ages of 20-35 participated in the study, 61.4% of whom were female and 38.6% were male. Variables such as education level, age, gender, marital status of the participants were taken into consideration, and it was inspected whether there was a significant correlation between them.“Personal Information Form”prepared by the researcher to collect socio-demographic information of the participants,“Resilience Test for Adults”to measure psychological resilience,“Young Schema Scale - Short Form-3”to measure early maladaptive schemas and“Social Anxiety Scale”was used to measure social anxiety levels. Pearson Correlation, Independent Sample T-Test and Simple Linear Regression analysis were applied for the correlation between two or more variables.