Yerel basında dijital haberciliğe dönüşüm süreci: Batı Akdeniz yerel basın örneği
The process of transformation into digital journalism in the local media: The example of the Western Mediterranean local press
  1. Tez No: 744171
  2. Yazar: ALİ CAN KARAKULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kitle iletişim araçlarının teknolojik gelişmeler ile birlikte değişim gösterdiği görülmektedir. İletişim araçlarında yaşanan değişim de günümüz haberciliğinin bir dönüşüm sürecine girmesine yol açtığı söylenebilir. Haberciliğin dijitalleşmesi ismini alan bu süreç başta ekonomik giderler, yayın mecraları ve habercilik pratikleri olmak üzere birçok alanda mesleki farklılaşmayı doğurmuştur. Araştırma kapsamında dijital dönüşüm sürecinin yerel basın işletmelerince nasıl yönetildiği irdelenmiştir. Bu bağlamda araştırmanın amacı yerel basın perspektifinden dijital dönüşüm sürecini irdelemek ve yerel basın işletmelerinin süreci nasıl yönettiğini ortaya koymaktır. Sürecin analizinin geçerli bir şekilde ortaya konabilmesi için araştırma verilerinin toplanmasında nitel analiz tekniklerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırma alanı Batı Akdeniz bölgesi olup; araştırma evrenini Antalya'dan 16 yerel gazete ve 20 internet haber sitesi, Burdur'dan 4 yerel gazete ve 15 internet haber sitesi, Isparta'dan 12 yerel gazete ve 12 internet haber sitesi oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem belirleme safhasında araştırma alanında yer alan şehirlerin ve kurumların ulaşılabilirliği, gazeteciler cemiyetinde kayıtlı bulunan gazete ve akredite olmuş internet haber sitesi sayısına dikkat edilmiştir. Bu bağlamda Antalya şehrinde araştırmaya katılacak yerel basın ve internet haber siteleri ile Isparta ve Burdur şehirlerindeki internet haber siteleri rastgele örneklem ile belirlenmiştir. Isparta ve Burdur'da bulunan yerel gazetelerin sayısının az olması ve tüm gazetelerin ulaşılabilir konumda yer alması sebebiyle burada bulunan yerel gazetelerin ise tamamı araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma bulguları MAXQDA2020 nitel analiz veri programı ile“ekonomik, teknik- donanım altyapı, insan kaynağı, yönetim tarzı, dijitalleşmeye bakış, hukuki altyapı”temalarına bağlı kalınarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that the mass media have changed with the technological developments. It can be said that the change in communication tools has led to a transformation process in today's journalism. This process, called the digitalization of journalism, has led to professional differentiation in many areas, especially in economic expenses, broadcasting channels, and journalism practices. The research examines how local press businesses manage the digital transformation process. In this context, the research aims to examine the digital transformation process from the perspective of the local press and reveal how local press businesses manage the process. In order to present the analysis of the process in a valid way, the semi-structured interview technique, one of the qualitative analysis techniques, was used in the collection of research data. The research area is the Western Mediterranean region; The research population consisted of 16 local newspapers and 20 internet news sites from Antalya, 4 local newspapers and 15 internet news sites from Burdur, 12 local newspapers, and 12 internet news sites from Isparta. In this context, local press and internet news websites that participated in the research in Antalya and internet news sites in Isparta and Burdur were determined by random sampling. All of the local newspapers in Isparta and Burdur were included in the research. Semi-structured in-depth interview technique was applied. The research data were analyzed with Maxqda 2020 qualitative analysis data program, adhering to the themes of“economic, technical-hardware infrastructure, human resources, management style, digitalization perspective, legal infrastructure”.