Allojenik hematopoetik kök hücre nakil sonrası yorgunluk, uykusuzluk, depresyon, anksiyete ve stres görülme düzeyi ve bu semptomlar arasındaki ilişki, kesitsel bir çalışma
The level of fatigue, insomnia, depression, anxiety and stress after allogeneic hematopoietic stem cell transplantation and the relationship between these symptoms, a cross-sectional study
  1. Tez No: 744235
  2. Yazar: SÜMEYYE NOYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA GÜNDOGDU, DOÇ. DR. SİNEM CİVRİZ BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Hemşirelik, Psikiyatri, Hematology, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma Allojenik Hematopoetik Kök Hücre Nakil sonrası hastalarda yorgunluk, uykusuzluk, depresyon, anksiyete ve stresin görülme düzeyi ve bu semptomlar arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesinde nakil olan ve nakil sonrası en az bir ay geçmiş olan 232 hasta, örneklemini ise 126 hasta oluşturdu. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Kısa Yorgunluk Envanteri”“Uykusuzluk Şiddet İndeksi”,“Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASS 21”kullanılarak toplandı. Çalışmada etik kurul onayı ile bireylerden yazılı bilgilendirilmiş onam formu alındı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, minimum, maksimum, sayı ve yüzdelik dilim), normallik dağılımına göre parametrik ve nonparametrik testler ile ilişki değerlendirilmesi için Spearman Korelasyon Katsayı testi kullanıldı. Aracı etkisini analiz etmek için Yapısal Eşitlik Modeli kullanıldı. Elde edilen bulgular sonucunda nakil sonrası hastaların hafiften şiddetli düzeye göre farklı düzeylerde olmak üzere %94'ünün yorgunluk, %52'sinin anksiyete, %47'sinin uykusuzluk, %47'sinin depresyon, %34'ünün stres yaşadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the prevalence of fatigue, insomnia, depression, anxiety and stress in patients after Allogeneic Hematopoietic Stem Cell Transplantation and the relationship between these symptoms. The population of the study consisted of 232 patients who had a transplant in a university hospital and at least one month after the transplant, and 126 patients were included in the sample. Data were collected using“Personal Information Form”,“Brief Fatigue Inventory”,“Insomnia Severity Index”,“Depression Anxiety Stress Scale”(DASS 21). Written informed consent form was obtained from the individuals in the study with the approval of the ethics committee. In the statistical evaluation of the data, descriptive statistics (mean) , standard deviation, minimum, maximum, number and percentile), Spearman Correlation Coefficient test was used to evaluate the relationship with parametric and nonparametric tests according to the normality distribution. Structural Equation Model was used to analyze the mediator effect. As a result of the findings, patients from mild to severe It was determined that 94% of them experienced fatigue, 52% of them anxiety, 47% of them insomnia, 47% of them depression, and 34% of them experienced stress at different levels according to the level.