Risk, belirsizlik ve korku toplumunda afetler: COVİD-19 örneği
Disasters in society of risk, uncertainty and fear: The case of COVID-19
- Tez No: 744318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma; risk, belirsizlik ve korku kavramlarını sosyolojik bir perspektifle Covid-19 özelinde tartışmaya çalışmaktadır. 2019 yılının aralık ayında, Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde ortaya çıktığı düşünülen ve daha sonra Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından salgın hastalık olarak ilan edilen Covid-19, doğrudan veya dolaylı olarak toplumlarda önemli hasarlara neden olmuştur. Biyolojik ve küresel bir afet türü olarak değerlendirilebilen Covid-19, modern çağın temel karakteristik özelliklerinden olan risk, belirsizlik ve korku kavramlarının tezahürlerini yansıtan bir fenomene dönüştüğü izlenmiştir. Çalışmada, sözü edilen bu kavramlar ile Covid-19 arasındaki ilişki; başta Ulrich Beck'in“risk toplumu”kuramından hareketle literatür taramasına dayalı analiz edilerek bir durum tespitinde bulunmaya çalışılmıştır. Covid-19, sosyal düzeni bozması açısından afetlerin genel özelliklerini yansıtmakla birlikte modern çağa özgü olan ve daha çok modern toplumlarda karşılaşılan risk, belirsizlik ve korku iklimi ile iç içe olduğu görülmüştür. Modern toplumlar; bir taraftan tehlikeleri kontrol altına almaya,“bilinmemezliği”bilinir kılmaya ve bu vesileyle toplumsal korkuları bastırmaya çalışırken yeni riskler, yeni belirsizlikler ve yeni toplumsal korkular üretmeye neden olmaktadır. Modern toplumlar; insan-doğa ilişkisinin bozulması, eşitsizlik, teknolojik ilerlemeler, küreselleşme gibi sahip olduğu özelliklerinden dolayı Covid-19'un çok daha hızlı yayılmasına neden olmuş, bu toplumlarda belirsizlik uzun süre devam etmiş, risk ve belirsizliğe bağlı olarak büyük bir korku yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study tries to discuss the concepts of risk, uncertainty and fear with a sociological perspective in terms of Covid-19. In December 2019, Covid-19, which is thought to have originated in Wuhan, Hubei province of China and was later declared an epidemic by WHO. Covid-19, which can be considered as a biological and global disaster type, has been observed to turn into a phenomenon that reflects the concepts of risk, uncertainty and fear, which are the basic characteristics of the modern age. The relationship between these concepts and Covid 19 was analyzed primarily based on the idea of“risk society”of Ulrich Beck and literature review. Thereby, an attempt was made to determine the situation. Although Covid-19 as a disaster reflects the general characteristics of disasters in terms of disrupting the social order, it has been seen that it is intertwined with the climate of risk, uncertainty and fear that is specific to the modern age and encountered mostly in modern societies. Modern societies; on the one hand, it try to control dangers, make the“unknowable”known, and on this occasion suppress social fears, while generating new risks, new uncertainties and new social fears. Covid-19 is a concrete example of that. Modern societies due to having the characteristics such as deterioration of the human-nature relationship,inequality, technological developments and globalization, has caused Covid-19 to spread much faster, the uncertainty has continued in these societies for a long time, a great fear has prevailed due to the risk and uncertainty that has been felt by these very same societies.