An effective image steganography scheme based on least significant bits and cover image transportation
En önemli parçalara ve kapak görüntüsü taşımaya dayalı etkili bir görüntü steganografisi şeması
  1. Tez No: 768027
  2. Yazar: ABBAS LUAIBI OBAID ALRWEGAOI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu bilgi güvenliği ve iletişim çağında, bilgilerin gizlenmesi düşünüldüğünde sağlam ve güvenli bir steganografi şemasına ulaşmak yüksek bir önceliktir. Gizli bir mesajı gizlemek için böyle bir şema geliştirmek, ideal olarak iletim ortamındaki gizli verileri iyi bir şekilde gizlemelidir. Bir steganografi sistemi bağlamındaki acil zorluklar, güvenlik, algılanamazlık ve kapasite konularını içerir. Çoğu araştırmacı, bu konular arasındaki dengeleri vurgulamıştır. Yük ve güvenlik arasındaki ödünleşim, araştırmacılar tarafından ihmal edilmiştir, çünkü bir sorunu çözmenin diğerini etkilediği ve bunun tersi de geçerlidir. Yukarıda bahsedilen sorunların üstesinden gelmek için, Least Significant Bits Permütasyon Yaklaşımı (LSBPA) olarak bilinen görüntü steganografisi için etkili bir yöntem önerilmiştir. LSBPA, önerilen planın katkılarının iyileştirilmesi için kullanılır. Araştırma hedeflerine ulaşmak için görüntü ve metin hazırlama ile başlayan, ardından gömme ve çıkarma ile sonuçlanan üç ana aşama göz önünde bulundurulmuştur. Son olarak, değerlendirme aşaması, sonuçları kıyaslamak için birkaç değerlendirme kullandı. Bu çalışmada 512 x 512 pikselli renkli ve gri tonlamalı görüntüleri içeren“Signal and Image Processing Institute (SIPI)”standart bir veritabanı kullanılmıştır. Önerilen şemanın güvenliği ve algılanamazlığı (görüntü kalitesi) farklı parametreler kullanılarak değerlendirilmiştir. Üç önemli görüntü kalitesi ölçütü“Pik Sinyal-Gürültü Oranı (PSNR), Yapısal Benzerlik İndeksi (SSIM) ve Histogram analizidir.”Aynı zamanda kullanılan iki güvenlik önlemi, İnsan Görme Sistemi (HVS) ve Ki-kare (X2) saldırılarıdır. Bulunanlara dayanarak, önerilen şema, halihazırda var olan sorunları çözmek için kapasitenin, görünmezliğin ve güvenliğin nasıl artırılacağını gösterir.
Özet (Çeviri)
In this era of information security and communication, a high priority is achieving a robust and secure steganography scheme when considering information concealment. Developing such a scheme for hiding a secret message should ideally disguise the hidden data well within transmission media. Pressing challenges in the context of a steganography system include security, imperceptibility, and capacity issues. Most researchers have highlighted the trade-offs between these issues. The trade-off between payload and security has been neglected by researchers, as fixing one issue has been indicated to affect the other, and vice versa. To overcome the aforementioned issues, an effective method has been proposed for image steganography, known as the Least Significant Bits Permutation Approach (LSBPA). The LSBPA is employed for the improvement of the contributions of the suggested scheme. Three main stages were considered for the achievement of the research objectives, beginning with image and text preparation, followed by embedding, and culminating in extraction. Finally, the evaluation stage employed several evaluations to benchmark results. A standard database from the“Signal and Image Processing Institute (SIPI)”containing color and grayscale images with 512 x 512 pixels was utilized in this work. The security and imperceptibility (image quality) of the proposed scheme were evaluated using different parameters. The three important image quality measures are“Peak Signal-to-Noise Ratio (PSNR), Structural Similarity Index (SSIM), and Histogram analysis.”At the same time, two security measurements used are Human Visual System (HVS) and Chi-square (X2) attacks. Based on what was found, the proposed scheme shows how to increase capacity, invisibility, and security to solve problems that already exist.