Medikal veri üzerinde makine öğrenmesi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparing machine learning methods on medical datasets
  1. Tez No: 744373
  2. Yazar: ADEM ERDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SERDAR GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayarlar herkes tarafından ulaşılabilir hale gelmiştir. Bilgisayarların herkes tarafından ulaşılabilir olması yapay zeka, büyük veri ve IoT gibi alanlarda hem ticari hem de akademik çalışmaların artmasını sağlamıştır. Teknolojinin gelişmesiyle makine öğrenmesi yöntemleri de hemen hemen sektörde kendine yer bulmaktadır. Bu çalışma kapsamında sağlık alanından seçilen felç tahmin veri seti, parkinson hastalığı veri seti, kalp yetmezliği veri seti ve hepatit C hastalığı veri setleri ile modellenen makine öğrenmesi yöntemlerinin karşılaştırılması sağlanmıştır. Hazırlanan makine öğrenmesi modellemelerinde sırası ile Random Forest, Support Vector Machine, Logistic Regression, Naive Bayes ve Decision Tree algoritmaları kullanılmıştır. Makine öğrenmesi yöntemlerinin karşılaştırılmasında veri setlerinin veri dağılımlarına ve özelliklerine en az seviye de müdahale edilmiştir. Makine öğrenmesi yöntemlerinin karşılaştırılmasında literatürde kabül görmüş metrikler olan f1_score, roc_auc, accurancy, precision ve recall değerleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, computers have become accessible to everyone. The fact that computers are accessible to everyone has increased both commercial and academic studies in fields such as artificial intelligence, big data and IoT. With the development of technology, machine learning methods find their place in the many area. With the scope of this study, a comparison of machine learning methods modeled with stroke prediction dataset, parkinson disease dataset, heart failure dataset and hepatitis C disease dataset selected from the field of health was provided. Random Forest, Support Vector Machine, Logistic Regression, Naive Bayes and Decision Tree algorithms were used in the prepared machine learning models, respectively. In the comparison of machine learning methods, the data distributions and properties of the datasets were interfered with at the minimum level. In the comparison of machine learning methods, f1_score, roc_auc, accurancy, precision and recall values, which are accepted metrics in the literature were used.