Diş hekimlerinin çocuk hastalardaki dental tedavilere ilişkin tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of dentists' attitude and behavior regarding to dental treatments in children patients
- Tez No: 744372
- Danışmanlar: PROF. DR. BUKET AYNA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Türkiye'de çalışan çocuk diş hekimliği alanında uzmanlık yapmamış diş hekimlerinin çocuklardaki dental tedavilere ilişkin tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: 2021 yılında Türkiye genelinde yapılan bu tanımlayıcı tipteki çalışmaya 559 diş hekimi katılım sağladı. Diş hekimlerine 2 bölümden ve toplam 33 sorudan oluşan elektronik anket uygulandı. Bulgular: Çalışmamıza katılan diş hekimlerinin %68,87'si çocuk hastaları tedavi etmenin daha zor ve yorucu olması sebebiyle tedavi etmeyi tercih etmediklerini belirtmişlerdir. Çalışmaya katılan diş hekimleri tedavi ettikleri çocuk hastaların yaş gruplarını sırasıyla; 13-18 yaş (%77,82), 6-12 yaş (%77,10), 0-5 yaş (%37,57) olarak belirtmişlerdir. Çalışmamıza katılan diş hekimlerinin %89,27'si, çocuk hastaları tedavi ederken 'Anlat-Göster-Uygula' davranış yönlendirme tekniğini kullandıklarını belirtmiştir. Çalışmamıza katılan diş hekimlerinin; %91,06'sı oral hijyen eğitimi verdiklerini, %90,16'sı beslenme önerilerinde bulunduklarını, %70,48'i fissür örtücü uyguladıklarını, %57,6'sı topikal flor uygulaması yaptıklarını belirtmişlerdir. Çalışmamıza katılan diş hekimlerinin; %63,33'ü süt dişlerine amputasyon tedavisi yaptıklarını, %60,64'ü süt dişlerine kök kanal tedavisi yaptıklarını, %59,57'si yer tutucu uyguladıklarını, %37,21'i apeksifikasyon tedavisi uyguladıklarını belirtmiştir. Çalışmamıza katılan hekimlerin %77,28'i çocuk hastalara uygulanan dental tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmeyi ve eğitim almayı istediklerini bildirmişlerdir. Sonuç: Ülkemizde çocuk diş hekimi uzman sayısı, özellikle kamu hastanelerinde yetersizdir. Bu sebeple ülkemizdeki çocuk diş hekimliği uzmanlığı yapmamış diş hekimlerinin de çocuk hastalardaki dental tedavilere katılımları önemlidir. Kamu hastanelerinin şartlarının iyileştirilmesi ve mezuniyet sonrası sürekli eğitimlerle bu oran artabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the attitudes and behaviors of dentists who do not specialize in pediatric dentistry working in Turkey towards dental treatments in children. Material and Method: 559 dentists participated in this descriptive study conducted throughout Turkey in 2021. An electronic questionnaire consisting of 2 parts and a total of 33 questions was applied to dentists. Results: 68.87% of the dentists participating in our study stated that they did not prefer to treat pediatric patients because it is more difficult and tiring to treat. Dentists participating in the study, respectively, the age groups of the pediatric patients they treated; 13-18 years (77.82%), 6-12 years (77.10%), 0-5 years (37.57%). 89.27% of the dentists participating in our study stated that they used the 'Tell-Show-Apply' behavior guidance technique when treating pediatric patients. Dentists participating in our study; 91.06% of them stated that they gave oral hygiene training, 90.16% gave nutritional advice, 70.48% applied fissure sealant, 57.6% applied fluoride. Dentists participating in our study; 63.33% stated that they performed amputation treatment on deciduous teeth, 60.64% performed root canal treatment on deciduous teeth, 59.57% applied placeholders, and 37.21% applied apexification treatment. 77.28% of the physicians who participated in our study reported that they wanted to learn more about dental treatments applied to pediatric patients and to receive training. Conclusion: In our country, it is important for dentists who have not specialized in pediatric dentistry to participate in dental treatments in pediatric patients. This rate may increase with the improvement of the conditions of public hospitals and training after graduation.