Trabzon ilinde zemin parametrelerinin yapısal davranışa ve maliyete etkisi
The effect of soil parameters on structural behavior and cost in Trabzon
- Tez No: 744375
- Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de gelişen teknolojiye ve değişen çağa ayak uydurmaya çalışarak mühendislik çalışmalarını yürütmekteyiz. Bu tez çalışması kapsamında insanoğlunun yaşamını devam ettirebilmesi açısından büyük önem taşıyan ve yaşam alanlarını oluşturan yapıların tasarlanması aşamasında etkin rol oynayan zemin parametrelerinin deprem yükleri altında yapısal davranışa etkisi incelenmiştir. Trabzon ilinde birbirinden farklı lokasyonlarda beş konum belirlenmiş olup bu konumlara ait detaylı zemin parametre değerleri(jeoloji jeofizik zemin etüt raporları) elde edilerek, üç tip yapısal sistem tasarlanmıştır. Bu zemin parametreleriyle tek tek analiz edilerek yapısal davranışları ve yaklaşık birim maliyetleri karşılaştırılmıştır. Çerçeve ve perdeli taşıyıcı sistemli modeller, TBDY-2018 ve TS 500 şartnamelerine uygun olarak tasarlanmış ve boyutlandırılmıştır. Çalışmaya konu olan yapılar beş kattan oluşmakta olup kat yükseklikleri 3.00 metredir. Yapıların statik hesabında ideCAD 10 bilgisayar programı kullanılmıştır. Çalışmanın sayısal verileri incelenerek elde edilen sonuçlar özetlenmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country as well as in the world, we carry out engineering studies by trying to keep up with the developing technology and the changing age. Within the scope of this thesis, the effect of soil parameters, which play an active role in the design of structures that constitute living spaces and which are of great importance for the survival of human beings, on the structural behavior under earthquake loads has been investigated. Five locations were determined in different locations in Trabzon and three types of structural systems were designed by obtaining detailed ground parameter values of these locations. Structural behaviors and approximate unit costs were compared by analyzing these soil parameters one by one. Frame carrier system and curtain carrier system models are designed and dimensioned in accordance with TBDY-2018 and TS 500 specifications. The buildings subject to the study consist of five floors and their floor heights are 3.00 meters. ideCAD 10 computer program was used in the static calculation of the structures. The results obtained by examining the numerical data of the study are summarized and suggestions are presented.