Eğitim yöneticilerinin kişilik özellikleri değerleri ve mesleki yeterliklerinin karşılaştırılması
Comperison of training managers personalities values and professional a elligilabilities
- Tez No: 74443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Bu araştırmada İstanbul İlindeki özel, kamu ve yabancı bankaların İnsan Kaynakları ve Eğitim Yöneticilerinin işe ilişkin değreleri, kişilikleri ve yeterlikleri üzerine bir tarama çalışması yapılmıştır. Bu amaçla İstanbul'da bulunan bankalardan seçkisiz yolla alman ikiyüzelli insan kaynaklan ve eğitim yöneticisine ulaşılmıştır. Toplam yirmialtı banka incelemeye alınmıştır. Araştırmada üç ayrı ölçek kullanılmıştır. Yeterlikleri ölçmek için Bursalıoğlu tarafından geliştirilen Yeterlik Anketi, kişilik özelliklerini ölçmek için Sıfat Listesi, değerleri ölçmek için Super'in Değerler Ölçeği kullanılmıştır. Yöneticilerin ölçeklerden aldıkları puanlar, varyans analizi, Tukey-B testi, t testi gibi istatistiksel tekniklerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A research was conducted to screen the job related values, personalities and competence of human resources and training managers, who work at govermental and private banks of Istanbul. For this purpose two hundred and fifty human resources and training managers that were accepted to banks in Istanbul without a selection procedure were used as a sample. Totally, twenty six banks were investigated. To measure their level of competence, the competence questionnaire that was developed by Sungun was used and to measure their personality characteristics“Adjective Check List”and for values Super's Values scale was used. The scores managers' get were evaluated through the use of statistical techniques such as analysis of variance, test of Tukey-B, t-test. The are as that the human resources and training managers are most competent are found as: 1. Personal competence, 2. Competence related to job issues, 3. Organisation, 4. Planning, 5. Organisational communication. The values held by human resources and training managers are as follows, 1. Creativity, 2. Cultural Identity, 3. Esthetics, 4. Authority (material) 5. Authority (moral) The results of the survey show that, human resources and edcuation executives must have those characteristics: VI1) Independance 2) Auto Control 3) Creativity 4) Success 5) Self Confidence Human Resources & Education Mannagers do their jobs using their own planning, organizing, organizational communication and personal capabilities. When the age and seniority increase, organizing and organizational communications also increases. In 1990's vomen executives exhibit their prowess by being autonomous and prestigious as well as by aking risks. On the other hand, for man, success and esthetical considerations apper to be.fathe forefront. In general and specifically within the framework of this survey, banking seem to become a profession for women. Banking executives most of whom are women, shows out some male characteristics like leadership, successs and show off. On the other hand in banking enviroment men also become to show some female behaviours like understanding sensces, showing effection. VII