Hiperkalemi ile acil servise gelen hastaların, kan gazı ve kan biyokimya tetkiklerinde ki potasyum değerlerinin kıyaslanması
Comparison of potassium values in blood gas and blood biochemistry examinations of patients coming to the emergency department with hypercalemia
  1. Tez No: 744540
  2. Yazar: ALİ UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR KÜÇÜKCERAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Acil servise hiperpotasemi ile gelen hastalarda; hiperpotaseminin ölümcül etkileri dikkate alınarak, kısa zamanda hiperkalemi teşhisini koyup tedavi vermek amacıyla hızlı netice veren kan gazı tetkiki ile elde edilen potasyum değeri ile kan biyokimya potasyum değerlerini karşılaştırmak ve kan gazı potasyum değerini biyokimya potasyum değeri yerine kullanılabilip kullanılamayacağını göstermek içi prospektif bir çalışma yaptık. Gereç ve Yöntemler: 17 Temmuz 2020 – 19 Kasım 2021 tarihleri arasında hiperpotasemi ile gelen 109 hastadan oluşan çalışma grubunda ki hastalardan gelişinde ve tedavi sonrasında eş zamanlı alınarak biyokimya laboratuvarında ve kan gazı analiz cihazında çalışılan potasyum sonuçları prospektif olarak değerlendirildi. İlk başvuruda potasyum seviyesi 5 üzerinde olan hastalar çalışma grubuna alındılar. Çalışma grubunda yer alan 109 hastanın kaydedilen verileri bilgisayar ortamında SPSS (Statical Package for Social Sciences) 18.0 paket programı ile analiz edildi. Bulgular: Laboratuar potasyum değerleri ile kan gazı potasyum değerleri arasında ki ortalama fark; potasyum değeri 6,5'ten düşük olan hastalarda: 0,32±0,76 mmol/L (% 95 güven aralığı 0,15-0,49 olarak saptandı), potasyum değeri 6,5'ten yüksek olan hastalarda ise 0,74 ± 1,22 mmol/L (% 95 güven aralığı 0,27-1,21 olarak saptandı) olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In patients who come to the emergency department with hyperkalemia; Considering the fatal effects of hyperkalemia, we conducted a prospective study to compare the potassium value obtained by blood gas analysis with rapid results and blood biochemistry potassium values in order to diagnose and treat hyperkalemia in a short time, and to show whether the blood gas potassium value can be used instead of the biochemistry potassium value. Material and Methods: Potassium results, which were taken simultaneously from the patients in the study group consisting of 109 patients presenting with hyperkalemia between 17 July 2020 and 19 November 2021, upon arrival and after treatment, and studied in the biochemistry laboratory and blood gas analyzer, were prospectively evaluated. Patients with potassium level above 5 at the first admission They were included in the working group. The recorded data of 109 patients in the study group were analyzed in computer environment with the SPSS (Static Package for Social Sciences) 18.0 package program. Results: The mean difference between laboratory potassium values and blood gas potassium values; in patients with a potassium value less than 6.5: 0.32±0.76 mmol/L (95% confidence interval was found to be 0.15-0.49), in patients with a potassium value higher than 6.5, 0. It was determined as 74 ± 1.22 mmol/L (95% confidence interval was determined as 0.27-1.21).