Impact of climate change in the Southern Mediterranean of Turkey: A method to assess Oymapınar reservoir's inflow projections
Güney Akdeniz, Türkiye'de iklim değişikliğinin etkisi: Oymapınar rezervuarı giriş akım tahminlerinin değerlendirilmesi için bir yaklaşım
  1. Tez No: 744551
  2. Yazar: BUKET MESTA YOLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN KENTEL ERDOĞAN, PROF. DR. İSMAİL YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
İklim parametrelerinde son yıllarda gözlemlenen eğilimlerin incelenmesi ve modelleme çalışmaları ile elde edilen iklim değişikliği projeksiyonları, Güney Avrupa ve Akdeniz havzasını içeren bölgede sıcaklıklarda artış, yağış ve yüzey akışlarındaysa azalmalara işaret etmektedir. Bu çalışma kapsamında, Antalya ve çevre havzaları için iklim değişikliği analizleri gerçekleştirilmiş, iklim değişikliğinin Oymapınar Havzası'ndaki su kaynakları ve Oymapınar HES giriş akımlarına etkileri araştırılmıştır. İklim değişikliği analizleri için CORDEX Bölgesel İklim Modelleri ve Japon Meteorolojik Araştırma Enstitüsü (MRI: Japan Meteorological Reserach Institute) tarafından geliştirilmiş olan süper yüksek çözünürlüklü Küresel (MRI-AGCM) ve Bölgesel (NHRCM) İklim Modelleri kullanılmıştır. Yağış ve sıcaklık projeksiyonları hem tüm bu modeller tek tek kullanılarak hem de bütünleşik olarak hesaplanmıştır. Hidrolojik modelleme için hem HBV-light hem de HEC-HMS modellerinden yararlanılmıştır. Oymapınar HES rezervuarına gelecek olan su miktarları kısa, orta ve uzun vade için tahmin edilmiş ve enerji üretimleri hesaplanmıştır. Çalışmada kullanılan iklim modellerinin hemen hepsi hem RCP4.5 hem de RCP8.5 senaryoları için çalışma alanında orta ve uzun vadede alansal yağış ortalamalarında düşme, sıcaklıklardaysa kısa vade de dahil olmak üzere artış tahmin etmektedir. Sıcaklık ve yağışlarda yaşanması beklenen bu iklim değişikliği etkilerinin özellikle orta ve kısa vadede Oymapınar HES rezervuarına girecek akımları azaltacağı ve buna paralel olarak, HES'in yıllık enerji üretimlerinin kısa vadeye kıyasla orta ve uzun vadede düşeceği tahmin edilmiştir. İklim değişikliğinin yağış ve sıcaklıklarda yaratacağı faklılaşmalar ve bunların su kaynakları ve hidroelektrik enerji üretimine etkilerinin bölgedeki halkı ve doğal çevreyi minimum düzeyde etkilemesini sağlayabilmek için etkili adaptasyon stratejilerinin geliştirilmesi ve kademeli olarak uygulamaya alınmaya başlanması gerekli görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Assessment of trends in climatological parameters observed in the last decades and the climate change projections through modeling studies indicated a high potential of increasing temperatures, decreasing precipitation, and runoff for Southern Europe and the Mediterranean basin. Within the scope of this study, climate change analysis for Antalya and its surrounding basins is conducted and the effects of climate change on streamflow in Oymapınar Basin and inflow of Oymapınar HEPP that is used for energy production are investigated. Climate change analyses are carried out using CORDEX Regional Climate Models and MRI's (Japan Meteorological Research Institute) super high-resolution MRI-AGCM and NHRCM models. Precipitation and temperature projections are carried out using each of these models and also through ensemble analysis. HBV-light and HEC-HMS are used for hydrological modeling of the Oymapınar basin to identify likely impacts on streamflow as well as for short-, medium- and long-term analysis of the Oymapınar HEPP reservoir inflow. Almost all of the climate models used in the study predict a decrease in areal precipitation means in the study area in the medium and long-term, and an increase in temperature for short-, medium- and long-term both for RCP4.5 and RCP8.5 scenarios. It is estimated that climate change effects that are expected to be experienced in temperature and precipitation will reduce the inflows to the Oymapınar HEPP reservoir, especially in the long term. In order to minimize the potential negative impacts of the variations in precipitation and temperature caused by climate change, and their effects on water resources and hydropower production, it seems necessary to develop effective adaptation strategies and start implementing them in a tiered manner.