Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde prematüre bebeği olan annelerin aile güçlendirme durumlarının ve hemşirelerin deneyimlerinin belirlenmesi
Determination of the family empowerment status of mothers with premature babies in the neonatal intensive care unit and the experiences of nurses
  1. Tez No: 744570
  2. Yazar: HANDAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde prematüre bebeği olan annelerin aile güçlendirme durumlarının ve hemşirelerin bu konudaki deneyimlerinin değerlendirilmesi amacıyla nicel ve nitel yöntemleri içeren kesitsel tipte, fenomenolojik olgu bilim deseniyle yapılan tanımlayıcı karma yöntem (mixed method) çalışması olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya, Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım ünitesinde bebeği olan 104 anne ve ünitede çalışan 20 hemşire dâhil edilmiştir. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasında Anne Bebek Tanıtıcı Soru Formu ve Aile Güçlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin toplanmasında, Nitel Görüşme Formunda yer alan sorular bir gözlemci eşliğinde sorulmuş ve yapılan görüşmelerin ses kaydı alınmıştır. Araştırmada nicel verileri, IBM SPSS V23 programında, Shapiro-Wilk, Kolmogorov Smirnov, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman Rho testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel verilerinin analizi, MAXQDA yazılımı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been designed as a descriptive mixed method study with a phenomenological case science pattern with cross-sectional analysis containing quantitative and qualitative methods in order to evaluate the family empowerment status of mothers with premature babies in the neonatal intensive care unit and the experiences of nurses in this regard. One hundred and four mothers whose infants had been admitted to the Neonatal Intensive Care unit at the Etlik Zübeyde Hanım Gynecology Training and Research Hospital and 20 nurses working at this unit were included in the study. For the collection of the quantitative data, the mother-baby descriptive questionnaire and the Family Empowerment Scale were used. The qualitative data were collected through the questions in the qualitative interview questionnaire in the presence of an observer and the interviews were audio recorded.For the purposes of the study, the quantitative data were analyzed using the Shapiro- Wilk, Kolmogorov Smirnov, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Spearman Rho tests in the IBM SPSS V23 software. The analysis of the qualitative data was performed using the MAXQDA software.