1-boyutlu genelleştirilmiş Rosenau-KdV denklemi ve nümerik çözümü
One-dimensional generalized Rosenau-KdV equation and its numerical solution
  1. Tez No: 744569
  2. Yazar: NECİBULLAH SAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK KUTLUAY, DOÇ. DR. YUSUF UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, başlangıç ve sınır koşulları ile verilen lineer olmayan genelleştirilmiş Rosenau-KdV ve konuma göre parçalanmış genelleştirilmiş ikili Rosena-KdV denklemlerinin yaklaşık çözümlerini elde etmek için sonlu fark yöntemleri üzerine temellenen korunumlu Crank-Nicolson kapalı sonlu fark şemaları verildi. Bu tez beş bölüm halinde planlandı. Birinci bölümde genelleştirilmiş Rosenau-KdV denkleminin kendisiyle birlikte literatürde mevcut olan bazı temel çalışmalarından kısaca bahsedildi. Ayrıca, bu bölümde tezde ele alınacak iki problem verildi. İkinci bölümde, Taylor seri açılımı yardımıyla elde edilen türevlere sonlu fark yaklaşım formülleri ile birlikte tezde kullanılacak olan notasyonlar sunuldu. Üçüncü bölümde genelleştirilmiş Rosenau-KdV denkleminin yaklaşık çözümlerini elde etmek için korunumlu Crank-Nicolson kapalı sonlu fark yöntemine dayanan iki nümerik şema verildi. Sadece bir yöntemin von Neumann yöntemiyle kararlılık analizi yapıldı. Ayrıca, bu bölümde sunulan nümerik şemaların doğruluğunu ve güvenirliliğini kontrol etmek için iki test problem göz önüne alındı ve aynı parametreler kullanılarak hesaplanan bazı hata normları ile birlikte enerjinin korunumu ve şemaların doğruluk mertebeleri çizelgelerde sunuldu. Bunlarla birlikte, hesaplanan nümerik sonuçların problemlerin doğru fiziksel davranışlarını ne kadar iyi temsil ettiklerini göstermek için bazı grafikler verildi. Dördüncü bölümde, üçüncü bölümde verilen benzer çalışmalar konuma göre parçalanmış genelleştirilmiş ikili (coupled) Rosenau-KdV denklemine uygulandı. Tezin son bölümü olan beşinci bölümde ise üçüncü ve dördüncü bölümlerde elde edilen sonuçlar kendi aralarında karşılaştırılarak bir kısa sonuçla birlikte ileriki çalışmalar hakkında öneride bulunuldu.
Özet (Çeviri)
In this study, conservative Crank-Nicolson implicit finite difference schemes based on finite difference methods are given to obtain approximate solutions of nonlinear generalized Rosenau-KdV itself and space split generalized coupled Rosena-KdV equations with initial and boundary conditions. This thesis is planned as five chapters. In the first chapter, the generalized Rosenau-KdV equation itself as well as some of its main studies available in the literature are briefly mentioned. Also, in this chapter two problems to be taken into consideration throughout the thesis are introduced. In the second chapter, finite difference approximation formulas for derivatives obtained with the help of Taylor series expansion and notations to be used in the thesis are presented. In the third chapter, two numerical schemes based on the conservative Crank-Nicolson implicit finite difference method are given to obtain approximate solutions of the generalized Rosenau-KdV equation. Stability analysis of only one method is also performed by the von Neumann method. Besides, in order to check the accuracy and reliability of the presented numerical schemes, two test problems are considered and some error norms calculated using the same parameters with conservation of energy and accuracy orders of the schemes are presented in the tables. Moreover, some graphs are given to show how good the computed numerical results represent the correct physical behavior of the problems. In the fourth chapter, similar studies given in the third chapter are applied to the space split generalized coupled Rosenau-KdV equation. In the fifth chapter that is the last chapter of the thesis, the computed results in the third and fourth chapters are compared, and a brief conclusion and suggestion for future studies are made.