Uyuşturucu suçlularının bakış açısından mükerrer suçluluğu etkileyen faktörler
Factors affecting repetiteve guilts from the perception of drug offenders
- Tez No: 744585
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ERJEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Uyuşturucu madde kullanımı ve ticareti suçu, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış eğilimi gösteren büyük bir sosyal problemdir. Gerek ülkemizin coğrafi konumu gerekse genç nüfusun fazla olması bu problemi daha tehlikeli hale getirmektedir. Uyuşturucu madde kullanımının bağımlılık yapıcı etkisinden dolayı kişilerin maddeye olan gereksinimleri artmaktadır. Bu anlamda illegal bir madde niteliği taşıyan uyuşturucu maddeler zamanla suçlu davranışlarının tekrarlanmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmada uyuşturucu suçlularının kendi toplumsal yaşamını nasıl oluşturduğunu anlama ve içinde bulundukları dünyayı nasıl algıladıklarını yorumlamak amacıyla nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Buna bağlı olarak Mersin ilinde ikamet eden 20 eski uyuşturucu suçlusu ile mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Uyuşturucu suçlularının bakış açısından mükerrer suçluluğu etkileyen faktörlere ait değişkenler araştırılmıştır. Uyuşturucu suçunun yasal yaptırımı sonucunda ceza infaz kurumlarına alınmasından sonra mükerrer suçluluğu etkileyen birçok değişkene rastlanılmıştır. Bu değişkenler arasında özellikle arkadaş çevresi, eğitim, meslek ve ekonomik durum önemlidir. Ayrıca, araştırmada ceza infaz kurumlarının suçluluk davranışlarının tekrarlanmaması ve iyileştirici faaliyetlerinin mükerrer suçluluğa etkisi, uyuşturucu bağımlılarının uyuşturucu bağımlılığından kurtulması ve eğitim faaliyetleri gibi birçok madde, başlıklar altında irdelenmiştir. Çalışmamız sonucunda elde edilen bulguların Türkiye'de ve dünyada uyuşturucu madde kullanımının önüne geçilmesinde hangi faktörlerin etkili olduğuna, bireylerin uyuşturucu suçunu tekrar etmemesi ve suçtan arınıp topluma yararlı bir birey olması için toplumsal olarak yapılması gereken faaliyetlerin saptanmasında faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The crime of drug use and trafficking is a major social problem that tends to increase in our country as well as all over the world. In this sense, narcotic substances, which are illegal substances, cause the repetition of criminal behavior over time. Both the geographical location of our country and the high population of young people make this problem more dangerous. Due to the addictive effect of drug use, people's need for the substance increases. In this study, qualitative research method was used in order to understand how drug offenders create their own social life and to interpret how they perceive the world they live in. Accordingly, interviews were conducted with 20 former drug offenders residing in Mersin. Variables of factors affecting recidivism from the point of view of drug offenders were investigated. After being admitted to penal institutions as a result of legal sanction of drug crime, many variables affecting recidivism were encountered. In addition, many items such as non-repetition of criminal behavior of penitentiary institutions and the effect of remedial activities on recidivism, getting rid of drug addiction of drug addicts and educational activities were examined under the headings of the research. It is thought that the findings obtained as a result of our study will be useful in determining which criteria are effective in preventing drug use in Turkey and in the world, and in determining the activities that should be done socially in order for individuals not to repeat drug offenses and to be free from crime and be a useful individual to society.