Hıza dayalı ve geleneksel kuvvet antrenmanlarının bazı fizyolojik ve motorik özellikler üzerine etkisinin karşılaştırılması
The comparison of velocity based strength trainings and traditional strength trainings on some physiological and motoric parameters
- Tez No: 744586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL YAPICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı teknolojinin yardımıyla yapılan farklı kuvvet antrenmanlarının bazı fizyolojik ve motorik özelliklere etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya 24 genç erkek futbolcu (yaş: 16,250 ± 0,531 yıl, boy: 177,750 ± 5,627 cm, vücut ağırlığı: 66,125 ± 6,576 kg) gönüllü olarak katılmıştır. 3 gruba ayrılan (%10 Hız Kaybı [%10HK], %20 Hız Kaybı [%20HK], Geleneksel Yöntem [GLN]) denekler 6 hafta antrenman yapmışlardır. %10HK ve %20HK gruplarındaki denekler antrenmanlarda PushBand 2 ile konsantrik ortalama hız yöntemi ile çalışmış; GLN grubundaki denekler tükenene kadar tekrar yöntemi ile çalışmışlardır. Deneklere antrenman periyodundan önce ve sonra antropometrik ve ultrasonografik ölçümler, izokinetik kas kuvveti ölçümü, aktif sıçrama, 5-10-20 metre sürat ve zigzag yön değiştirme hızı testi uygulanmıştır. Gruplararası ön testte istatistiksel olarak fark yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of different strength trainings performed with the help of technology on some physiological and motoric parameters. 24 young male soccer players (age: 16.250 ± 0.531 years, height: 177.750 ± 5.627 cm, body weight: 66.125 ± 6.576 kg) voluntarily participated in the study. Subjects randomly divided into 3 groups (%10 Velocity Loss [10%HK], %20 Velocity Loss [20%HK], Traditional [GLN]) trained for 6 weeks. Subjects in 10%HK and 20%HK groups worked with PushBand 2 with concentric mean velocity method during training; the subjects in the GLN group worked with the repetition method until they were failure. Anthropometric and ultrasonographic measurements, isokinetic muscle strength measurement, countermovement jump, 5-10-20 meters speed and zigzag change of direction test were applied to the subjects before and after the training period. There was no statistical difference between the groups in the pre-test (p>0.05).