Kültürel miras bilincinin geliştirilmesinde web haritası tasarım modeli: mardin dini yapılar örneği
Web map design model for developing cultural heritage awareness: the example of religious buildings in mardin
- Tez No: 744602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TERANE BURNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kültürel miraslar, geleceğe aktarılmak istenen değerlerdir. Günümüzde kültürel mirasların veri olarak saklanabilmesi veya insanların bilinçlenmelerine katkı sağlamak amacıyla dijital ortamlarda arşivler oluşturulmaktadır. Bir kenti tanımak veya anlamak için genellikle kentsel ölçekten kent incelenmeye başlanır. Haritalar özellikle bir ülkeyi veya kenti gezerken ya da tanıma/anlamaya amacıyla insanların kullandıkları kaynaklardan biridir. Günümüzde ise artık internet kullanımının artması ile birlikte web haritaları kullanılmaktadır. Mardin, farklı dini, kültürel ve etnik grubun bir arada yaşadığı bir kenttir. Kentin önemli özelliklerinden biri olan çokkültürlü olma hali kentte yer alan dini yapılardan okunabilmektedir. Çokkültürlülüğün mimari mirası olan dini yapılar somut kültürel miras kapsamına girmenin yanı sıra kent siluetinin de önemli birer parçalarıdır. Bu yapılar hakkında internet ortamında doğru bilgiler mevcut olsa da yanlış veya eksik bilgiler de mevcuttur. Bu tez çalışmasında Mardin‟de yer alan dini yapılarla ilgili akademik kaynaklardan derleme yöntemi ile elde edilmiş bilgilerin sunulması amacıyla bir web haritası tasarlandı ve insanların kolayca erişim sağlayabilmesi için Story Map olarak yayımlandı. Haritada dini yapıların konumu dışında akademik kaynaklardan derlenmiş olan tarihçeleri, mimari özellikleri, eski ve yeni hallerinin fotoğrafları, plan çizimleri gibi bilgiler de aktarılmaktadır. Böylece yapıların korunması ve geleceğe aktarılması konusunda hassasiyet gösterenlerin artacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cultural heritages are values that are desired to be transferred to the future. Today, archives are created in digital media to preserve cultural heritage as data or to contribute to people's awareness. To get to know or understand a city, it is generally started to examine the city from the urban scale. Maps are one of the resources that people use especially when traveling or getting to know/understand a country or city. Nowadays, web maps are used with the increase in internet usage. Mardin is a city where different religious, cultural, and ethnic groups live together. Being multicultural, which is one of the important features of the city, can be read from the religious buildings in the city. Religious buildings, which are the architectural heritage of multiculturalism, are not only within the scope of tangible cultural heritage but also important parts of the city silhouette. Although there is correct information about these structures on the internet, there is also incorrect or incomplete information. In this thesis, a web map was designed to present the information obtained from the academic sources about the religious buildings in Mardin, and it was published as a Story Map so that people can easily access it. In addition to the location of religious buildings on the map, information such as their history, architectural features, photographs of old and new conditions, and plan drawings compiled from academic sources are also conveyed. Thus, it is predicted that those who show sensitivity about the preservation of the structures and their transfer to the future will increase.