Mekanik bulaşık yıkama direncinin ve hava şartlarının kimyasal olarak güçlendirilmiş kristal camlar üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation the mechanical diswashing resistance and the effect of weathering on chemically strengthened crystalline glasses
- Tez No: 744603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Cam günümüzde hem mimari hem de günlük araçlarda sıkça tercih edilen bir malzemedir. Üretimi esnasında ise yüksek düzeyde enerji kullanımı gerektirir. Bu enerjinin büyük bir kısmı cam harmanının ergitilmesi ve kimyasal tepkimelere uğratılması aşamasında harcanır. Bu kimyasal tepkimeler genellikle camın daha dayanıklı ve işlevine uygun hareket edebilmesi için yapılır. Camlar türlere ayrılırken özellikle kullanılacak olan alanın tipine göre seçilir. Makinelerdeki camlar yıkama direncine ve ısı değişimlerine dayanıklı yapılmaktadır. Bu çalışma da mekanik olarak bulaşık yıkama direncinin ve hava şartlarının güçlendirilmiş kristal yapıdaki camlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Endüstriyel anlamda kristal camlarda kimyasal temperleme yöntemi ile dayanıklılık ve fiziksel güçlenmesine katkı sağlanarak iyileştirme yapılmıştır. Bu çalışma, kristalin camlar ile ilgili özgün bir çalışma olup, fiziksel dayanıklılığın yanı sıra atmosfer şartlarında oluşan yüzeysel korozyonlardaki dayanıklılığın arttığı tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kristal Cam, Hava Şartları, Bulaşık Makinesi, Direnç
Özet (Çeviri)
Today, glass is a frequently preferred material in both architectural and daily vehicles. It requires a high level of energy use during its production. A large part of this energy is spent in the melting and chemical reactions of the glass sand. These chemical reactions are usually done to make the glass more durable and suitable for its function. There are many factors in the production and use of glass. While glazing is divided into types, it is selected according to the type of area to be used. Dishwashers are machines that can perform activities such as heating and cooling quickly and cyclically and contain conductive glass in crystal structure. These glasses in the machines are made resistant to resistance and temperature changes. In this study, the effects of mechanical dishwashing resistance and weather conditions on reinforced crystalline glasses were investigated. In the industrial sense, improvements have been made in crystal glasses by contributing to their durability and physical strengthening by chemical tempering method. This study is a unique study on crystalline glasses, and it has been determined that besides the physical durability, the durability in surface corrosions occurring in atmospheric conditions increases. KEYWORDS: Crystal Glass, WeatherConditions, Dishwasher, Resistance