Örgütsel sinizmin sanal kaytarma ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisi
The effect of organizational cynicism on cyberloafing and turnover intention
- Tez No: 744635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, örgütsel sinizmin sanal kaytarma ve işten ayrılma niyeti üzerine olan etkisinin tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bir diğer amaç ise; örgütsel sinizm, sanal kaytarma ve işten ayrılma niyeti ile katılımcıların kişisel ve mesleki özellikleri arasında anlamlı farklılığın olup olmadığının tespit edilmesidir. Araştırmanın evrenini, Aksaray ilinde özel ve kamuda eğitim sektöründe çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmada, anket formunda yer alan“Kişisel Bilgi Formu”nun yanı sıra Örgütsel Sinizm Ölçeği, Sanal Kaytarma Ölçeği ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmada 410 kişiden anket tekniği kullanılarak elde edilen verilerle analizler yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde örgütsel sinizmin sanal kaytarma ve işten ayrılma niyeti davranışı üzerinde arttırıcı etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sinizm, Örgütsel Sinizm, Sanal Kaytarma, İşten Ayrılma
Özet (Çeviri)
This research has been carried out to determine the effect of organizational cynicism on cyber loafing and intention to quit. Another aim is that it is to determine whether there are significant differences between the personal and professional characteristics of the participants and organizational cynicism, cyber loafing and intention to quit. The universe of the research consists of employees in the private and public education sector in Aksaray. In addition to“the Personel Information Form”in the survey form,“the Organizational Cynicism Scale”,“the Cyber Loafing Scale ”and“the Intention to Quit Scale”have been used. In the study, data obtained from 410 people by using the questionnaire technique have been analyzed. As a result of the analysis, it has been determined that organizational cynicism has an increasing effect on cyber loafing and intention to quit. Key Words : Cynicism, Organizational Cynicism, Cyber Loafing, Turnover Intention