Denizaltılarda kullanılan havadan bağımsız tahrik sistemlerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of air-independent drive systems used in submarine
- Tez No: 744749
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN ÇAĞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Enerji, Gemi Mühendisliği, Marine, Energy, Marine Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Geleneksel denizaltıların su altında daha uzun süre seyir yapabilmesi için çeşitli çalışmalar sonucu havadan bağımsız tahrik sistemleri ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, denizaltılarda kullanılan havadan bağımsız tahrik sistemlerinin karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Bu analiz sırasında alanda yapılmış pek çok araştırma incelenerek yayımlanmış bilimsel makaleler ve üretici firma dokümanlarından elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında havadan bağımsız tahrik sistemleri, verimlilik, çalışma sıcaklığı, enerji dönüşüm prensibi, tüketilen oksijen miktarı, akustik imza seviyesi, kütle ve üretilen güç ile geliştirilme potansiyeli gibi birçok kıstasa göre karşılaştırılıp analiz edilmiştir. Bu çalışmanın amacı; denizaltılarda kullanılacak havadan bağımsız tahrik sistemi seçimi yapılırken, hangi kıstasların dikkate alınması gerektiğini belirleyip, bu kıstaslar ışığında tahrik sistemlerini karşılaştırıp, en ideal tahrik sistemini seçmektir. Bu çalışmada yapılacak analizler sonucunda, gelecekte tasarım aşamasındaki bir denizaltıya en ideal havadan bağımsız tahrik sistemi seçiminin yapılabileceği düşünülmektedir. Ayrıca havadan bağımsız tahrik sistemlerinin öneminin doğru anlaşılması ve seçilebilmesi, savunma sanayimize katkı sağlarken; savunma alanındaki gelişime öncülük edecek ve bu konuda yapılan bilimsel çalışmalara katkı sağlayacaktır. Yürütülen çalışmada, ülkemizde üretilecek milli deniz araçlarının yeni teknolojilere uygun bir şekilde geliştirilmesinin, günümüzdeki gerekliliği vurgulanmıştır. Yapılan birçok karşılaştırma ve analiz sonucunda, geliştirme potansiyeli yüksek bir sistem olan“yakıt pilli havadan bağımsız tahrik sistemi”ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Air-independent propulsion systems have emerged as a result of various studies so that submarines can cruise more underwater. In this study, a comparative analysis of air-independent propulsion systems used in submarines has been made. During this analysis, many researches in the field were examined and the data obtained from published scientific articles and manufacturer company documents were evaluated. Within the scope of the study, air-independent propulsion systems were compared and analyzed according to many criteria such as efficiency, operating temperature, energy conversion principle, amount of oxygen consumed, acoustic signature level, mass and power produced, and potential for improvement. The aim of this study; The aim is to determine which criteria should be taken into account when choosing an air-independent propulsion system for submarines, to compare propulsion systems in the light of these criteria, and to choose the most ideal propulsion system. As a result of the analysis to be made in this study, it is thought that the most ideal air-independent propulsion system can be selected for a submarine at the design stage in the future. In addition, the correct understanding and selection of air-independent propulsion systems contributes to our defense industry; will lead the development in the field of defense and contribute to scientific studies on this subject. In the conducted study, it was emphasized that the national marine vehicles to be produced in our country should be developed in accordance with new technologies today. As a result of many comparisons and analyzes, the“fuel cell air-independent propulsion system”, which has a high potential for development, has been discussed.