Yerel kalkınmada yenilikçilik ağları ve öğrenme, İzmir'deki sürdürülebilir tarım girişimleri
Learning and building network for innovation in local development; sustainable farming initiatives in İzmir
- Tez No: 744751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Küresel iklim değişikliğinin etkilerinin gölgesinde tüm dünyada gıda talebi artmasına karşın tarımsal sistemler; doğal kaynakların azalması, biyolojik çeşitlilik kaybı, hastalıklar gibi yeni zorluklarla mücadele etmektedir. Bu mücadelede yalnızca çevresel değil ekonomik ve sosyal olarak da sürdürülebilir ve dirençli tarımsal sistemler inşa edilmesi ve bunu yaparken de kapsamlı dönüşümler gerçekleştirilmesi gerektirmektedir. Daha sürdürülebilir pratiklere doğru gerçekleşen değişimler, sürdürülebilirlik geçişleri olarak adlandırılmakta ve bu dönüşümlerin analizinde çok düzeyli perspektif yaklaşımı geniş bir çerçeve sunmaktadır. Çok düzeyli perspektif, sürdürülebilirlik geçişlerini; niş (yeniliklerin doğduğu alanlar), sosyo-teknik rejim (yerleşik rejim) ve bir dışsal çerçeve olarak sosyo-teknik görünüm olmak üzere üç düzeyin etkileşimlerinin bir sonucu olarak görmektedir. Amacı;“yerelde kalkınmayı ve dolayısıyla da bölgesel kalkınmayı tetikleyecek ve tarım sistemini daha sürdürülebilir ve dirençli kılacak yeniliklerin gelişmesi için gerekli koşulların ne olduğunun araştırılması”olan ve İzmir'de ikincil kaynaklardan toplanan bilgilerin, ilişkili aktörler ile gerçekleştirilen 80 adet görüşme ile tamamlandığı Doktora Tezinde, yeniliklerin tutarlı bir şekilde gelişiminde, yayılmasında ve sonuç olarak da mevcut rejimi yeniden yapılandırmasında bireysel kapasitelerin, aktörler arasındaki ilişkilerin, sosyal sermaye ve mekânda gömülü kurumların üstlenebileceği rollerin neler olduğu tartışılmaktadır. Çalışmada farklı bilim alanları bir araya getirilerek mikro düzeyde bulgulara dayanan geniş bir çerçeve ve kapsamlı bir metodoloji ortaya koyulmakta, böylelikle yenilikçilik ve sürdürülebilirlik geçişlerine ilişkin verilen yazına katkı sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Under the shadow of the of global climate change impacts, despite the increase in food demand, agricultural systems are struggling with new challenges such as depletion of natural resources, loss of biodiversity, and diseases. This struggle does not require only comprehensive environmental transformations but also the establishment of economically and socially sustainable and resilient agricultural systems. Transitions towards more sustainable practices are termed as sustainability transitions, and multilevel perspective approach employed in their analysis provides a wide framework. Multi-level perspective approach views the sustainability transitions as the result of the interactions between; niche (areas where innovation emerges), socio-technical regime (established regime) and socio-technical landscape (external framework). This study aims to research the necessary conditions for the development of innovations that will trigger local development, and consequently regional development, and make the agricultural system more sustainable and resilient. In this Doctoral Thesis, the information gathered from secondary sources in İzmir has been realized through 80 interviews with relevant actors and the roles that individual capacities, relations between actors, social capital and institutions embedded in space can play in the consistent development and diffusion of innovations and, eventually, in restructuring the existing regime are discussed. This study presents a comprehensive methodology and a wide framework based on micro-level findings by bringing together different fields of science, thus contributing to the literature on innovation and sustainability transitions.