Konsolide normlu quasilineer uzayların bazı yeni özellikleri üzerine
On some new properties of consolidated normed quasilinear spaces
  1. Tez No: 744808
  2. Yazar: ECE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
“Konsolide Normlu Quasilineer Uzayların Bazı Yeni Özellikleri Üzerine”isimli yüksek lisans tezi dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmamızla ilgili kısa bir literatür özeti sunuldu. ˙Ikinci bölümde daha sonraki bölümlerde kullanılacak olan bazı temel kavram ve tanımlara yer verildi. Üçüncü bölümde quasilineer uzay, normlu quasilineer uzay, iç çarpım quasilineer uzay, quasilineer bağımlılık- bağımsızlık ve sağlam zeminli quasilineer uzay kavramları tanıtıldı. Tezin orjinal kısmı olan dördücü bölümde ise farklı bir quasilineer uzayı örneği olan C([a,b], I_{ℝ})uzayı tanıtıldı. Bu uzayın C([a,b], I_{ℝ}) üzerinde bir iç çarpım tanımladığı ve böylece C([a,b], I_{ℝ}) quasilineer iç çarpım uzayı olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
The master's thesis named“On Some New Properties of Consolidated Normed Quasilinear Spaces”consists of four parts. A short piece of literature on our work in first space is small. The second was the basic basic concept that would be used later and was accepted. Third space quasilinear space, normed quasilinear space, inner cross quasilinear space, quasilinear imperative- and solidly grounded quasilinear space design are introduced. The fourth space, which is the original part of the thesis, is introduced as a different quasilinear spaceC([a,b], I_{ℝ}). Application of the quasilinear inner product space of C([a,b], I_{ℝ}) where this space defines an inner bounds on C([a,b], I_{ℝ}).