Mahmut Yesari'nin telif tiyatrolarında yapı ve izlek
Structure and theme in Mahmut Yesari's original plays
- Tez No: 744825
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV SİNAR UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Tiyatro, kökeni antik çağlara dayanan, çeşitli dinî törenlerden doğan ve törenlerde gelişim gösteren bir sahne sanatıdır. Meşrutiyet ve Cumhuriyet döneminin önemli yazarlarından biri olan Mahmut Yesari, yaşamı boyunca tiyatro alanında sayısız eserler kaleme almıştır. Bu çalışmanın konusu Mahmut Yesari'nin telif tiyatrolarında yapı ve izlektir. Bu kapsamda Mahmut Yesari'nin ailesi, hayatı, edebî kişiliği tanıtılmış, tiyatroculuğu ve eserleri hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir.On bir eseri yapısal çözümleme yapılarak tahlil edilmiştir. Tezin, Giriş Bölümünde konunun seçilme nedeni, önemi, araştırma yöntemleri gibi konular hakkında bilgi verilmiştir.I.Bölümde tiyatronun gelişim sürecinden bahsedilmiştir. II.Bölümde Yesari'nin hayatı, sanatı, edebî kişiliği, tiyatroculuğu, eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. III. Bölüm ise yapı ana başlığı altında Mahmut Yesari'nin telif tiyatroları tahlil edilmiştir. IV.Bölümde telif tiyatrolarının izleksel kurgusu ele alınmıştır.Tezin sonunda elde edilen tespitlerin değerlendirildiği Sonuç ve yararlanılan kaynakların yer aldığı Kaynakça bölümleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Theater is a stage art that originated in ancient times, emerged from various religious ceremonies and developed in ceremonies. Mahmut Yesari, one of the important writers of the Constitutional and Republican era, wrote numerous works in the field of theater throughout his life.The subject of this study is Mahmut Yesari's original plays structune and themese. In this context, Mahmut Yesari's family, life, literary personality are introduced, and detailed information about his theatrical performance and works are given. Eleven of his works were analyzed by structural analysis. In the Introduction part of this thesis, information was given about subjects such as the reason for choosing the subject, its importance, and research methods. In the first part, the development process of the theater is mentioned. In the second part, information is given about Yesari's life, art, literary personality, theater and works. III. In the second part, under the main title of structure, the original plays of Mahmut Yesari were analyzed. In Chapter IV, the thematic setup of original plays is discussed. At the end of the thesis, the Conclusions in which the findings obtained are evaluated and the Bibliography sections are given.