İçsel reaksiyon koordinat (IRC) hesaplamaları ile bazı gaz reaksiyonlarının aktivasyon enerjileri ve entalpileri
Activation energies and enthalpies of several gas reactions by intrinsic reaction coordinate (IRC) calculations
- Tez No: 744835
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH UCUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmada bazı gaz reaksiyonlarının İçsel Reaksiyon Koordinat (IRC) hesaplamaları ile entalpileri ve aktivasyon enerjileri teorik olarak elde edildi. IRC hesaplamalarında kullanılan yaklaşık geçiş halleri için, ilk kez olarak reaksiyon aşamalarını takip eden iki boyutlu Potansiyel Enerji Yüzey (PES) taramalarındaki merdiven noktalar kullanıldı. Bütün hesaplamalar, 6-31 G (d, p) seviyede Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT/B3LYP) ile yapıldı. Reaksiyonların PES grafiklerindeki merdiven noktalar, IRC hesaplamalarında uygun reaksiyon eğrisi bulununcaya kadar birer birer yaklaşık Geçiş Hali (TS) olarak alındı. IRC hesaplamaları ile elde edilen TS'ler tek bir negatif (imejiner) frekans için test edildi. Bütün reaksiyonların, reaktant, ürün ve geçiş hallerini gösteren enerji diyagram şemaları çizildi ve reaksiyonların entalpileri ve aktivasyon enerjileri hesaplandı. Entalpi değerlerinden reaksiyonların, endotermik veya ekzotermik olduğu tespit edildi. Reaksiyonlar için bulunan aktivasyon enerjileri, birbirleriyle ve literatürdeki değerlerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the enthalpies and activation energies of several gas reactions by Intrinsic Reaction Coordinate (IRC) calculations have the oretically obtaimel. Firstly, the approximate transition states utilizeolfor the IRC calculations were obtained from the saddle points on the two dimensional Potential Energy Surface (PES) scans trucking the reaction pathimays. All the calculations of this thesis the Density Functional Theory (DFT/B3LYP) method with 6-31 G (d, p) level has used. The saddle points on the PES graphs of the reactions have used one by one as an approximate transition state (TS) in the IRC calculations until the appropriate reaction path is obtained. The obtained TS's from the IRC calculations are invertigateel for having only one imaginary frequency. The energy diagram schemes showing the reactants, products and transition states of all the reactions are drawn, and their enthalpies and activation energies are determined. From the enthalpy values it was decided whether the reactions are the endothermic or exothermic. The calculated activation energies for all the reactions are compared with the each other and the ones in the commen literature.