Oransal valf test istasyonu otomasyon sisteminin tasarımı
Design of proportional valve test station automation system
- Tez No: 744960
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Küresel çapta üretilen ve yeni veya tamir edilmiş yön kontrol valfleri ve pompa gibi hidrolik bileşenleri test etmek için kullanılan test istasyonlarının çoğu, programlanabilir mantıksal denetleyici kullanarak üretilir. Programlanabilir mantıksal denetleyici ile yapılmış geleneksel test istasyonları, sınırlı hareket yetenekleri ve işlem gücü ile daha yavaş örnekleme ve güncelleme değerlerine sahiptir. Bu çalışmada tasarımı yapılan test istasyonunda, geleneksel yöntemlerin dışına çıkılarak hidrolik hareketlerin kontrolü için özel olarak geliştirilmiş hidrolik hareket denetleyicisi kullanılmıştır. Hareket denetleyicileri, güçlü işlemcileri, yüksek hızlı işlem yürütme ve veri toplama özelliklerine sahiptir. Ayrıca daha fazla tekrarlanabilirlik, hız, konum ve kuvvet kontrolü gibi hareket performansı açısından çeşitli avantajları vardır. Endüstride kullanılan ve ithal edilerek temin edilen, ticari değeri yüksek olan oransal hidrolik valflerin performansının ölçülerek kullanıma geri kazandırılması, ekonomik açıdan oldukça önemlidir. Kapalı çevrim kontrol ile elektriksel olarak tetiklenen bu hidro-mekanik valflerin statik ve dinamik performansları ölçülerek, elektrik ve mekanik yapılarında meydana gelen arızalar tespit edilebilir. Söz konusu test istasyonunda birden çok oransal valf çeşidi için farklı performans testlerinin yapılması düşünülmüştür. Aynı zamanda istenen basınca ve süreye dayanması gereken hidrolik bileşenleri test etmek için de kullanılabilirler. Hidrolik oransal valflerin, katalog değerlerine göre performans sergilediğini ölçmek amacıyla geliştirilen bu istasyon sayesinde, valf ile ilgili testleri gerçekleştirmek mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Most test stations manufactured globally are built using a programmable logic controller. These stalls can be used for new or repaired directional control valves and pumps etc. Used to test hydraulic components. Traditional test stations built with a programmable logical controller have limited motion capabilities, processing power, and slower sampling and updating values. In this study, a specially developed hydraulic motion controller was used for the control of hydraulic movements by going beyond the traditional methods of the test station designed. Motion controllers feature powerful processors, high-speed processing and data acquisition. It also has several advantages in terms of motion performance, such as greater repeatability, speed, position and force control. It is very important economically to measure the performance of proportional hydraulic valves, which are used in the industry and imported and supplied, with high commercial value. By measuring the static and dynamic performances of these hydro-mechanical valves, which are electrically triggered by closed-loop control, faults in their electrical and mechanical structures can be detected. It has been considered to perform different performance tests for more than one proportional valve type at the said test station. They can also be used to test hydraulic components that must withstand the desired pressure and time. Thanks to this station, which was developed to measure the performance of hydraulic proportional valves according to catalog values, it will be possible to perform valve-related tests.