Üst ürı̇ner sı̇stem ürotelyal kanserı̇ nedenı̇yle cerrahı̇ yapılan hastalarda prognoz ve mesane rekürrensı̇ üzerine etkili faktörlerin araştırılması
Altan m. evaluation of the factors that effect the prognosis and bladder recurrences of the patients who had surgery for upper urinary tract urothelial carcinoma
- Tez No: 745024
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
1990-2015 tarihleri arasında üst üriner sistem ürotelyal kanseri (ÜÜS ÜK) nedeniyle cerrahi yapılan, tanı anında metastazı ve kasa invaze mesane kanseri (MT) öyküsü olmayan 140 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Mesane rekürrensine ve sağkalıma etkili faktörler araştırıldı. Veriler SPSS 23.0 programında analiz edildi. Ortanca takip süresi 45 (3-324) ay, ortalama hasta yaşı 62,5 ± 11,6 yıl, kadın/erkek oranı ise 30/110 olarak bulundu. MT öyküsü ve yüksek tümör derecesi mesane rekürrensi için bağımsız risk faktörü olarak bulundu (p=0,006 ve p=0,002; sırasıyla).
Özet (Çeviri)
Data of 140 patients, who had surgery for primary upper urinary tract urothelial carcinoma (UUT UC) without metastasis and/or invasive bladder carcinoma (BC) at the time of diagnosis from 1990 to 2015 analysed retrospectively. Factors affecting the bladder carcinoma recurrence and survival rates were evaluated. Statistical analyses was done with SPSS 23.0 statistic programme. Median follow up and mean age were 45 (3-324) months and 62.5±11.6 years, respectively. Male to female ratio was 110/30. Previous BC history and high grade UUT UC tumor history were independent risk factors for BC recurrence (p=0.006 and p=0.002; respectively).