Bazı limon çeşitleri ve bunların melezlerinin morfolojik karakterleri ile uçkurutan (phoma tracheiphila kanc. ve ghik) hastalığına dayanıklılık arasındaki ilişkiler
- Tez No: 239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER TUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
9 t oz Bu araştırmada 8 limon çeşidi ve bunların melezlerinin morfolojik karakterleri ile Uçkurutan hastalığına dayanıklılık arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ebeveyn çeşit ve melez bitkilerin topluca değerlendirilmesi halinde Uçkurutan hastalığına dayanıklılık ile, boğum araları uzunluğu, diken yoğunluğu, diken boyu, diken kalınlığı, yaprak yoğunluğu, yaprak eni, yaprak üst rengi, yaprak alt rengi, yaprak üst/alt rengi, yapraktaki damarların belirginliği, yaprak ucu, kanatçığın belirginliği ve bileşik yapraklı lık özellikleri arasında pozitif; yaprak dişliliği ve yapraktaki kloratik leke oranı arasında negatif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
_ v - ABSTRACT In this research, the relations between the morphological characteristics of eight varieties of lemon and their hybrids and the resistance of them to Hal Secco disease, were investigated. Vhen the parent varieties and their hybrids were taken account together, positive correlations were found between the resistance to Mai Secco and the length of iftternodes, the density, the length and the thickness of the thorns, the density and the width of the »leaves, the top and the bottom colours of the leaves, the top/bottom colour of the leaves, the appearance of the veins on the leaves, the point of the leaf, the appearance of the leaflets and the position of being compound leaves; on the other hand, negative correlations found between the resistance to Mai Secco and the teeth of the leaves and the proportion of the chlorotic spots on the leaves. o»"1'