Göz içi yabancı cisim olan ve olmayan açık glob yaralanmalı olguların klinik bulguları ve cerrahi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical findings and surgical results of open globe injured cases with and without intraocular foreign body
- Tez No: 745125
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Amaç: Oküler travma ünitesine başvuran göz içi yabancı cismi olan ve olmayan açık glob yaralanmalı olguların klinik bulgular ve cerrahi sonuçlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi, hastaların genel epidemiyolojik özellikleri, postoperatif komplikasyonları, anatomik ve görsel sonuçları etkileyen faktörler araştırılmıştır. Gereç ve yöntemler: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil birimine 1 Ocak 2015 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında başvuran olgulardan penetran yaralanma ve göz içi yabancı cisim bulunan ve primer onarım ile PPV cerrahisi uygulanan hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelendi. En az 6 ay takibi olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Toplamda 67 hastanın 67 gözü incelemeye alındı. Hastalarda incelelen değişkenler şunlardı: Hastanın yaşı ve cinsiyeti İlk ve son en iyi görme keskinliği Oküler travma skoru Yaralanma yönü Yaralanma mekanizması Yabancı cismin etyolojisi GİYC'nin giriş yeri Primer onarımın varlığı Primer onarım zamanlaması Lensin durumu GİYC'nin cinsi Göz içi basıncı Ortaya çıkan komplikasyonlar ve takip Tüm olgularda işlem öncesinde ve işlem sonrası son kontrollerinde görme keskinliği ölçümü ve rutin oftalmolojik inceleme yapıldı. Tüm olgulara rutin muayene ile birlikte, BT incelemeleri ve uygun olgulara A-B scan USG yapıldı. Preoperatif olarak hem biyomikroskopik hem de radyolojik görüntüleme ile yabancı cismin lokalizasyonu tespit edildi Bulgular: Çalışmada 67 hasta yer almıştı. Hastaların 28'i (%41,8) korneal perforasyon (KP), 18'i (%26,9) korneaskleral perforasyon (KSP) ve 21'i (%31,3) göz içi yabancı cisim (GİYC) hastasıydı. Hastaların yaşı 14-78 yıl aralığındaydı ve grupların yaş dağılımları arasında istatistiksel olarak fark yoktu (p=0,987). KP, KSP ve GİYC gruplarının preop LogMAR değerleri sırasıyla 1,347±0,816; 1,061±0,99 ve 1,233±0,915'di. Grupların preop değerleri arasında istatistiksel olarak önemli bir fark yoktu (p=0,576).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: In this study; Comparative evaluation of clinical findings and surgical results of open globe injuries with and without intraocular foreign body admitted to the ocular trauma unit, general epidemiological characteristics of patients, postoperative complications, and factors affecting anatomical and visual outcomes were investigated. Materials and Methods: The files of the patients who had penetrating injuries and intraocular foreign bodies, and underwent PPV surgery with primary repair among the patients who applied to Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Emergency Unit between January 1, 2015, and December 31, 2021, were retrospectively reviewed. Patients with at least 6 months of follow-up were included in the study. In total, 67 eyes of 67 patients were evaluated. Variables examined in patients were: Patient's age and gender First and last best visual acuity Ocular trauma score Injury direction Injury mechanism Etiology of foreign body Entrance of IFB Presence of primary repair Primary repair timing Condition of the lens Type of IFB Intraocular pressure Complications and follow-up Visual acuity measurement and routine ophthalmological examination were performed in all cases before the procedure and at the last follow-up after the procedure. In all cases, along with routine examinations, CT examinations were performed and an A-B scan USG was performed in appropriate cases. Localization of the foreign body was determined preoperatively with both biomicroscopic and tomographic information. Results: Sixty-seven patients were included in the study. Twenty-eight patients (41.8%) had corneal perforation (CP), 18 (26.9%) corneoscleral perforation (CSP) and 21 (31.3%) intraocular foreign body (IFB). The preop LogMAR values of the CP, CSP, and IFB groups were, respectively, 1.347±0.816; 1.061±0.99 and 1.233±0.915. There was no statistically significant difference between the preop values of the groups (p=0.576).