Büyüme hızının etlik piliç hibritlerinde performans ve et kalite kusurları üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of growht rate on performance and meat quality defects in broiler hybrids
- Tez No: 745176
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜLCİHAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada, farklı büyüme hızlarının etlik piliç hibritlerinde performans, göğüs eti kalitesi, göğüs kasının morfometrik yapısı, biyokimyasal özellikler, göğüs kasının histolojisi ve beyaz çizgi kusuru üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada gruplar, 1. Grup: Ross 308 (ad libitum) (AL-R); 2. Grup: Cobb 500 (ad libitum) (AL-C); 3. Grup: Hubbard Red JA (ad libitum) (H); 4. Grup: Ross 308 (pair-fed) (PF-R) ve 5. Grup: Cobb 500 (pair-fed) (PF-C) şeklindedir. Her grupta 5 tekrar, her tekrarda 12 adet piliç kullanılmıştır (toplam 300 adet). Grup 4 ve 5, 3. grubun günlük tükettiği yem miktarı kadar beslenmişlerdir (pair-fed). Grup 1 ve 2 denemenin 49. gününde kesilmiş, grup 4 ve 5 kendi genotiplerinin 49. günündeki kesim ağırlığına ulaştığında kesime sevk edilmiştir. Analizler için her gruptan ortalamayı yansıtan 15'er adet piliç kesilmiş ve gerekli numuneler uygun şartlarda alınmıştır. Denemenin 48. gününde en yüksek canlı ağırlık AL-R genotipinde bulunmuş, bunu sırasıyla AL-C ve H grupları takip etmiştir. PF-R ve PF-C gruplarında canlı ağırlık benzer bulunmuş, bu gruplarla karşılaştırıldığında H grubunda canlı ağırlık daha düşük olmuştur (P0.05). AL-R, AL-C, PF-R, PF-C gruplarında 7-48.
Özet (Çeviri)
In current research, the effects of different growth rates on performance, breast meat quality, morphometric structure of breast muscle, biochemical properties, histology of breast muscle and white strip abnormalities in broiler hybrids were investigated. The experimental groups were as Group 1: Ross 308 (ad libitum; AL-R); Group 2: Cobb 500 (ad libitum; AL-C); Group 3: Hubbard Red JA (ad libitum; H); Group 4: Ross 308 (pair-fed; PF-R) and Group 5: Cobb 500 (pair-fed; PF-C). There were 5 repetitions in each group and 12 chickens in each repetition (300 in total). Group 4 and 5 were fed as much as the daily amount of feed consumed by group 3 (pair-fed). Group 1 and 2 were slaughtered on 49th day of experiment, and group 4 and 5 (pair-fed groups) were slaughtered when they reached the slaughter weight of day 49 of their genotype. For the analysis, 15 chickens showing the average weight from each group were slaughtered and samples were collected under appropriate conditions. On the 48th day of study, the highest body weight was found in AL-R genotype, followed by AL-C and H groups, respectively. The body weight was determined similar in PF-R and PF-C groups, body weight was lower in H group compared tho these groups (P0.05).