Sınıf öğretmeni adaylarının STEM'e yönelik pedagojik alan bilgilerinin incelenmesi
Examination of pre-service class teachers pedagogical content knowledge (pack) towards science, technology, engineering and mathematics (STEM)
- Tez No: 745177
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Son yıllarda bilim ve teknolojideki yaşanan gelişmelerin etkisiyle tüm dünyada adından sıkça söz ettiren STEM eğitim yaklaşımı, ülkemizde de gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sınıf öğretmeni adaylarının STEM' e yönelik pedagojik alan bilgilerini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, Giresun Üniversitesi ve Ordu Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören, 202 sınıf öğretmeni adayı (156 kadın, 46 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmada karma yöntem tasarımlarından sıralı açıklayıcı desen kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda tarama modeli, nitel boyutunda ise durum çalışması kullanılmıştır. Çalışmanın verileri Yıldırım ve Topalcengiz (2018) tarafından geliştirilen“STEM Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılarak toplanmıştır. Toplanan nicel verilerin analizinde SPSS 21 paket programı, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Çalışmanın nicel sonuçlarına göre, sınıf öğretmeni adaylarının STEM'e yönelik pedagojik alan bilgileri, mezun oldukları lise, fen yeterliliği ve STEM eğitimi alma isteği değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Cinsiyetle teknoloji alt boyutu, sınıf düzeyiyle fen ve matematik alt boyutu, anne eğitim durumuyla pedagoji, mühendislik ve 21.yy becerileri alt boyutu, baba eğitim durumuyla pedagoji ve 21.yy alt boyutu, STEM bilgileriyle fen alt boyutu, STEM yeterliliğiyle matematik alt boyutu arasında anlamlı bir farklılaşma görülmüştür. Çalışmanın nitel sonuçlarına göre sınıf öğretmeni adaylarının STEM eğitimine yönelik bakış açılarının olumlu yönde olduğu ancak eğitim almadıkları için kendilerini bu konuda yetersiz gördükleri tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda; sınıf öğretmen adaylarının STEM eğitimine yönelik pedagojik bilgi düzeylerinin arttırılması için, lisans döneminde eğitimler verilerek müfredata ders olarak eklenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
STEM education approach, which has been mentioned frequently all over the world due to the developments in science and technology in recent years, is becoming more and more widespread in our country. The purpose of this study is to examine the pedagogical content knowledge of prospective classroom teachers for STEM. The study group of the study consists of 202 prospective classroom teachers (156 female, 46 male) who studied at Giresun University and Ordu University Faculty of Education in the 2021-2022 academic year. Sequential descriptive pattern from mixed method designs was used in the research. A screening model was used in the quantitative dimension of the study and a case study was used in the qualitative dimension. The data of the study were collected using the“STEM Pedagogical Content Knowledge Scale”developed by Yıldırım and Topalcengiz (2018) and the“semi-structured interview form”developed by the researcher. In the analysis of the quantitative data collected, SPSS 21 package program was used and content analysis was used in the analysis of qualitative data. According to the quantitative results of the study, the pedagogical content knowledge of pre-service teachers for STEM did not differ significantly in terms of the variables of the high school they graduated from, science proficiency and willingness to receive STEM education. Gender-related technology sub-dimension, science and mathematics sub-dimension with grade level, pedagogy, engineering and 21st education status with mother.the sub-dimension of yy skills is pedagogy with the father's educational status and 21.there was a significant difference between the yy sub-dimension, the science sub-dimension with STEM knowledge, and the mathematics sub-dimension with STEM Decency. According to the qualitative results of the study, it was found that prospective classroom teachers have a positive perspective on STEM education, but they consider themselves inadequate in this regard because they have not received education. According to the results obtained from the study; In order to increase the level of pedagogical knowledge of pre-service teachers for STEM education, it may be recommended to add them to the curriculum as courses by providing trainings during the undergraduate period.