İstanbul Boğazı'nda denizyolu ve karayolu ulaşımı
The Sea and land traffic circulation on bosphorus
  1. Tez No: 74519
  2. Yazar: EMİN BİRLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışma İstanbul Boğazı'ndaki denizyolu ve karayolu ulaşımını içermektedir. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm İstanbul Boğazı'ndaki denizyolu ulaşımını, ikinci bölüm ise karayolu ulaşımını anlatmaktadır. Boğazdaki denizyolu ulaşım vapurlar, deniz otobüsleri ve dolmuş motorları yardımıyla yapılmaktadır. Karayolu ulaşımı, Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri üzerinden yapılmaktadır. Boğaz' daki karayolu trafik yoğunluğunun denizyolu trafik yoğunluğundan çok fazla olduğu tespit edilmiştir. Bununla beraber denizyolu ulaşım sistemi, özellikle ulaşım sistemleri arasındaki koordinasyon yetersizliğinden dolayı, tam kapasite ile çalışamamaktadır. Bu çalışmanın sonuç bölümünde, köprüler üzerindeki aşın trafik yoğunluğunu hafifletmek ve denizyolu ulaşımının ön plana çıkartılması için gerekli görüşler beyan edilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This assay is about the land an sea ways on the Bosphorus It is two parts. The first is about the land and the second is about the sea traffic circulation. The circulation on the Bosphorus is made by ships sea busses and small ships. There are two bridges the Boğaziçi and the Fatih Sultan Mehmet, above Bosphorus. The traffic : circulation on the bridges is much more condenced than on water. However the system on water, because of the lock of the coordination between the other systems, works full capacity. In the final part it is explained how to alleviate the traffic condensation on the two bridges. VII