Mebendazolün nükleer manyetik rezonans spektroskopisi ile yeni bir miktar tayini yöntemi ile diğer yöntemlerle karşılaştırılması
- Tez No: 7454
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCEL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışmada benzimidazol türevi, geniş spektrumlu, önemli bir antihelmentik etken madde olan mebendazol'ün farmosötik preparatlarda nicel analiz yöntemleri incelenmiştir. Mebendazol'ün değişik kantitatif tayin metodları için bili nen yöntemlerin yanısıra, NMR spektroskopisi yöntemi de piyasa daki tabletlere uygulanmıştır. Mebendazol'ün kantitatif belirlenmesi için kullanılan üç yöntemin neticeleri karşılaştırmalı olarak verilmiş ve elde edilen neticeler istatistik olarak değerlendirilmiştir. Tablo 2 den görüldüğü gibi susuz ortam titrasyonu, UV ve NMR spektroskopisi yöntemleri hassaslık ve doğruluk açısından karşılaştırıldı. Sonuç olarak ilk iki metod daha doğru ve has* s as bulundu, fakat sonuncu metod diğerlerine göre biraz daha az hassasiyet gösterdi. Mebendazol'ün kantitatif tayini için ilk olarak başvurulan NMR spektroskopisi diğer metodlara göre daha hızlı, daha spesi fik ve daha kolay bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the assay of mebendazole a derivative of benzimidazol with a broad spectrum of antihelmintik activity, was carried out in pharmoceutical preparations. NMR spectroscopy method has also been applied to tablets on market by the known methods side for various quantitative determination methods of mebendazole. The results for quantitative determination of mebendazole of the three methods have also been given to be comparative and the results obtained were avaluated to be statistics. As can be seen from Table 2 No n- aqueous titration UV spectroscopy and NMR spectroscopy methods were compared with respect to sensitivity and accuracy. As a result, first two method were found more accurate and more sensitivity but the last one was found less sensitivity. Firtly, NMR spectroscopy method applied for quantitative determination of mebendazole has been found more rapid, more spesific, and easier according to others. vi