Şana deresinde yaşayan barbus plebejus (Bon 1832)'un biyo-ekolojisi üzerine araştırmalar
- Tez No: 7453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada Şana deresinde yaşayan Barbus p lebe jus (BON 1832) 'nin bi yo -ekolojik özellikleri ve ortamla ilgili bazı fiz i ko -kimyasal parametreler incelenmiştir. Nisan-Haziran 1989 tarihleri arasında deredeki dört fark lı istasyondan erkek ve dişi karışımı 101 adet Barbus p lebe jus toplanmıştır. Bir ve dört yaş grupları arasında dağılım gös teren Barbus plebejus türü populasyon içinde en çok 1 (%52.38) daha sonra 2 (%20.35), 3 (%19.04) ve en az 4 (%3.80) yaş grubu ile temsil edilmektedir. İncelediğimiz populasyonu oluşturan 101 erkek ve dişi karışımı bireyin yaş-boy, yaş-ağırlık ve boy-ağırlık ilişkileri yanında, yıllık boy ve oransal boy ar tışları ile yıllık ağırlık ve oransal ağırlık artışları'da belirlenmiştir. 101 Barbus plebejus bireyinin boyca büyüme denklemi Lt = 48.28[l-e-°-08753(1+1-43924)] ağırlıkça büyüme dehklemi W = 1563[1-e-0«08753(1+1-43924)]2-74462 ve Allometrik büyüme denklemi logW
Özet (Çeviri)
In this study, an investigation on the biyo-ecology of Barbus plebejus (BON, 1832) and some ecology parameters in the Sana stream were studied. Total 101 Barbus plebejus (male-females) were couht between April-July 1989 from the four different station of Sana Stream. In this population, B. plebejus showing distribution between 1 and 4 age groups is represented by mostly_ 1 (%52.38) and secondarily 2 (20.95), 3 (%19.04) and lessly, 4 (%3.80) age groups. Age-lenght, age-weight, lenght-weight, average lenght and average weight were determined of 101 B. plebejus (male-femaleâ), The equations of length growht and length weight relations of 101 B. plebejus are Lt = 48.28[l-e-°-08753(1 + 1-43924)] W = 1563 n-g-O. 08753(1 + 1. 43924H2. 74462 logW =-1.42711+2.74462 logL (W=0. 03740 L2-74462) It has not been seen ony important between real length, real weight and calculated length, calculated weight according tQ t-test result. Condition factor (k) according to age groups varies between 1.66 gr and 2.03 gr. Mean condition factor for the whole population is 1.925. Lt was found that growth rates of B. plebejus population in this stream are very simillary to the other populations and the condition worth is confirm a with habitate. vii