Qualitätsverbesserung für gestörte Audioaufnahmen
Gürültülü ses kayıtları için kalite iyileştirmesi
  1. Tez No: 745423
  2. Yazar: MEHMET TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETER VARY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Enformasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ses sinyallerinin cep telefonu ile kaydedilmesi günümüzde günlük hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Ses sinyali kaydı genellikle parazitli ortamlarda gerçekleştiğinden, kaydedilen ses veya müzik sinyalinin kalitesi önemli ölçüde bozulur. Bu yüksek lisans tezinde, ses sinyali iyileştirme için yeni bir yöntem tanıtılacaktır. Bu yüksek lisans tezinin ikinci amacı, gürültülü ses sinyallerini iyileştirmek için çok kanallı gürültü tahmini ve gürültü giderme algoritmalarını araştırmaktır. Bu çalışmada kullanılan ses sinyali örnekleri 16 kHz frekansında örneklenmiştir, bu nedenle dikkate alınan sinyaller Nyquist kriterine göre 8 kHz ile sınırlandırılmıştır. Ses sinyalleri, eller serbest modunda dört mikrofona kadar cep telefonlarıyla kaydedildi. Klasik tasarım izlenerek mikrofon mesafesi tipik olarak 1 ila 2 cm olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recording audio signals with a cell phone is nowadays an indispensable part of daily life. Since audio signal recording usually takes place in environments with interference, the quality of the recorded voice or music signal deteriorates significantly. In this master thesis, a new method for audio signal enhancement will be introduced. The second objective of this master thesis is to investigate multichannel noise estimation and denoising algorithms to improve noisy audio signals. The audio signal samples used in this work were sampled at a frequency of 16 kHz, so the considered signals are bandlimited to 8 kHz according to the Nyquist criterion. The audio signals were recorded with cell phones with up to four microphones in hands-free mode. The microphone distance was chosen to be typically 1 to 2 cm, following the classic design.