Yüzeyel mesane tümörlerinin profilaksisinde intravezikal bacillus calmette - guerin uygulaması
Intravesical bacillus calmette - guerin application in the prophylaxis of superficial bladder tumors
- Tez No: 745465
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM AKBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Mesane kanseri, erkekler arasında 4., kadınlar arasında 10. sırada en sık rastlanılan tümördür. Mesane tümörlerinin en sık rastlanılan tipi transitional hücreli tümördür ve tüm mesane tümörlerinin yaklaşık % 90 'mı oluşturur.Yeni tanı koyulnuş mesane transitional hücreli tümör olgularının yaklaşık % 75-85 'i uretheliuma sınırlı tümörler ( stage Ta veya carcinoma insitu ) veya lamina propria invazyonu gösteren ( stage Tl ), süperfısial mesane tümörleridir. Yeni tanı koyulmuş süperfısial mesane tümörlerinde, soliter papiller tümörlerin % 30'u, multibl tümörlerin ise % 90 'ı 6-12 ay içinde rekürrens gösterirler, nüks eden tümörlerin büyük kısmı aynı stage ve grade'de rekürrens gösterirken, vakaların % 5-30 'unda tümör progresyonu görülür.Yüzeyel mesane tümörlerinin rekürrensini ve progresyonunu önlemek için endoskopik olarak görülen tümöral oluşumlar ve şüpheli dokular rezeksiyonu yapıldıkdan sonra, profılaktik amaçlı, total rezksiyon yapılamayacak kadar yaygın süperfısial tümörlü hastalarda ve carcinoma insitu varlığında terapötik amaçla sitostatik ilaçlar hastalıklı mesane mukozası teması sağlayacak şekilde intravezikal olarak verilir. İntravezikal olarak çok çeşitli ajanlar kullanılmıştır. Günümüzde başlıcalan Thio-tepa, Adriamisin, Mitomisin C olmak üzere çok çeşitli kemoterapötikler ve başlıcalan Bacillus Calmette - Guerin ( BCG ), İnterferon alfa 2b ve Keyhole Limpet haemocyanin ( KLH ) olan immunoterapötikler mesane tümörlerinde rekürrens ve progresyonu engellemek amacıyla kullanılmaktadır. BCG, 1976 'da Morales ve arkadaşları tarafından düşük stage Ti mesane tümörlerinin tedavisinde potansiyel olarak faydalı bir ajan olarak tanımlanmıştır. Yapılan çok sayıdaki çalışmalarda, uygun olarak seçilmiş hastalarda BCG immunoterapisi ile, tümör rekürrensinde azalma, transurethral rezeksiyondan sonra ( yaygın tümörlerde ) rezidu olarak kalan tümörlerin ve carcinoma insitu tedavisinde mevcut olan diğer ajanlardan daha etkili bir ajan olduğu gösterilmiştir. Biz de Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi üroloji kliniğinde Ocak 1990 ile Ağustos 1991 tarihleri arasında ; Rekürren ya da çok sayıda yüzeyel mesane tümörü tanısı alan 36 hastaya, transurethral rezeksiyondan sonra intavezikal olarak Pasteur strain 120 mg BCG kullandık. Bu ajanı 6 hafta haftada bir defa intravezikal olarak uyguladık. Tedavinin tümör rekürrensi, tümör progresyonu üzerine etkileri ve oluşturduğu komplikasyonları inceledik.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is the 4th most common tumor among men and 10th among women. The most common type of bladder tumors is transitional cell tumor, accounting for approximately 90% of all bladder tumors. Approximately 75-85% of newly diagnosed bladder transitional cell tumor cases are tumors confined to the urethelium (stage Ta or carcinoma in situ) or displaying lamina propria invasion. (stage Tl) are superficial bladder tumors. In newly diagnosed superficial bladder tumors, 30% of solitary papillary tumors and 90% of multiblin tumors recur within 6-12 months, while most of the recurrent tumors show recurrence at the same stage and grade, 5-30% of cases Tumor progression is seen in superficial bladder tumors. After resection of endoscopically visible tumoral formations and suspicious tissues to prevent recurrence and progression of superficial bladder tumors, for prophylactic purposes, in patients with superficial tumors that are too extensive to undergo total resection, and in the presence of carcinoma in situ, therapeutically, cytostatic drugs are administered to contact the diseased bladder mucosa. given intravesically. A wide variety of agents have been used intravesically. Today, a wide variety of chemotherapeutics, mainly Thio-tepa, Adriamycin, Mitomycin C, and immunotherapeutics, mainly Bacillus Calmette - Guerin (BCG), Interferon alpha 2b and Keyhole Limpet haemocyanin (KLH), are used to prevent recurrence and progression in bladder tumors. BCG was identified by Morales et al in 1976 as a potentially useful agent in the treatment of low-stage Ti bladder tumors. Numerous studies have shown that BCG immunotherapy in appropriately selected patients is a more effective agent than other available agents in the reduction of tumor recurrence, residual tumors after transurethral resection (in diffuse tumors) and in the treatment of carcinoma in situ. We worked in the urology clinic of the Turkish Yüksek İhtisas Hospital between January 1990 and August 1991; We used Pasteur strain 120 mg BCG intravesically after transurethral resection in 36 patients diagnosed with recurrent or multiple superficial bladder tumors. We applied this agent intravesically once a week for 6 weeks. We examined the effects of treatment on tumor recurrence, tumor progression, and complications.